Strategiczna rola Bałtyku i infrastruktury energetycznej
"Sojusznicy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego muszą dołożyć wszelkich starań, by zwiększyć swoją uwagę kierowaną na Bałtyk, na infrastrukturę energetyczną, szczególnie tą podmorską" – powiedział Siewiera dziennikarzom na zakończenie wizyty realizowanej na polecenie prezydenta Andrzeja Dudy i związanej z "potrzebą wzmocnienia międzynarodowej współpracy w kluczowym dla bezpieczeństwa NATO oraz UE regionie bałtyckim".
Szef BBN przypomniał, że kraje regionu bałtyckiego w ostatnim czasie "zostały w największym stopniu dotknięte kolejnymi podejrzanymi działaniami o charakterze hybrydowej konfrontacji, sabotażami (…), a te zdarzenia mają miejsce w szczególnym okresie przygotowania synchronizacji krajów bałtyckich z europejskim systemem energetycznym i odłączaniem ich sieci energetycznych od Rosji".
Jednomyślna współpraca regionalna w odpowiedzi na zagrożenia
"Z tego też względu współpraca zarówno na poziomie operacyjnym, jak i na poziomie politycznym w regionie bałtyckim nabiera szczególnego znaczenia" – podkreślił Siewiera. Dodał, że kraje nordyckie oraz bałtyckie "są niezwykle jednomyślne, niezwykle zbieżne sposobem spostrzegania głównych zagrożeń, także sposobu kształtowania odpowiedzi na nie".
Nowe inicjatywy prawne i strategiczne NATO w regionie bałtyckim
Szef BBN zapowiedział, że "będziemy podejmować w najbliższym czasie działania po stronie NATO-wskiej, ale także na poziomie Komisji Europejskiej i naszych narodowych procesów legislacyjnych zmierzające do penalizacji na przykład kotwiczenia i ciągnięcia kotwicy po dnie morskim, co nie jest dzisiaj przestępstwem" oraz identyfikować obszary aktywności, które mogą bezpośrednio oddziaływać na rosyjską flotę cieni.
Siewiera wskazał też na potrzebę zwiększenia koordynacji działań, wymiany informacji, "powołania instytucji, które będą w stanie rozwiązywać te problemy w sposób bieżący".
Wizyty dyplomatyczne szefa BBN w krajach bałtyckich i nordyckich
Podczas ostatniego dnia czterodniowej wizyty w państwach nordyckich oraz bałtyckich w piątek w Wilnie szef BBN Jacek Siewiera spotkał się z minister obrony Litwy Dovile Szakaliene, doradcami prezydenta Gitanasa Nausedy ds. bezpieczeństwa oraz polityki zagranicznej, Mariusem Czesnulevicziusem i Astą Skaisgiryte, a także wiceministrem spraw zagranicznych Juliusem Pranevicziusem.
Z Wilna Aleksandra Akińczo