Zmniejszenie amerykańskiego kontyngentu w RFN z 36 tys. do 25 tys. żołnierzy zapowiedział w czerwcu 2020 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump. Zamierzał to zrobić, bowiem jego zdaniem Niemcy przeznaczają zbyt mało środków na obronność.

Spośród 12 tys. amerykańskich żołnierzy, których Trump chciał wycofać z Niemiec, 5600 miało trafić do innych krajów NATO, w tym do Polski.

Podczas czwartkowego przemówienia Biden zapowiedział szeroki reset amerykańskiej polityki zagranicznej. "Ameryka wróciła. Dyplomacja wróciła. Będziemy odbudowywać nasze sojusze" - mówił prezydent USA w Departamencie Stanu.

Szef BBN: Z zadowoleniem witamy decyzję prezydenta USA

Witamy tę decyzję z zadowoleniem - oświadczył szef BBN Paweł Soloch, komentując dla PAP czwartkową zapowiedź prezydenta USA Joe Bidena o wstrzymaniu redukowania liczby amerykańskich żołnierzy w Niemczech. Soloch przypomniał, że prezydent Andrzej Duda apelował o utrzymanie amerykańskiej obecności w Europie.

"Witamy tę decyzję z zadowoleniem. Przypomnę, że prezydent Andrzej Duda, zarówno podczas ostatniej wizyty w Waszyngtonie, jak i podczas rozmów z sekretarzem generalnym NATO, apelował o utrzymanie amerykańskiej obecności w Europie" - poinformował PAP szef BBN w czwartek wieczorem.

Paweł Soloch dodał: "Nie łączyliśmy tej kwestii ze wzmocnieniem obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Zależy nam na jak najszerszej obecności sił USA w całej Europie, co pozwoliłoby odpowiedzieć na ewentualne zagrożenia oraz w razie konieczności wzmocnić wschodnią flankę sojuszu".

Szef BBN odniósł się także do rozmowy, którą w środę przeprowadził telefonicznie z doradcą prezydenta USA Jake’m Sullivanem. Według niego, rozmowa ta "pozwala wierzyć, że amerykańskie decyzje umożliwią także z powodzeniem realizować zapisy umowy o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Polską i USA, jaką zawarliśmy w zeszłym roku".

"Z uwagi na fakt, że wraz z zakończeniem zimnej wojny granice NATO przesunęły się na wschód, Polska staje się dziś naturalnym hubem dla sojuszniczej obecności, w tym USA, w regionie" - stwierdził Soloch.