"Tajwan i Stany Zjednoczone kontynuują wymianę wojskową, a w przyszłości Tajwan będzie jeszcze aktywniej współpracował ze Stanami Zjednoczonymi i innymi demokratycznymi partnerami, aby stawić czoła takim globalnym wyzwaniom, jak autorytarny ekspansjonizm i zmiany klimatyczne" - powiedziała prezydent Caj amerykańskim parlamentarzystom w swoim biurze w Tajpej.

Współpraca w zakresie obronności obu krajów jest intensywna

"Przyjechaliśmy tutaj, aby wzmocnić relacje gospodarcze. (...) Będziemy kontynuować wzmacnianie partnerstwa gospodarczego w zakresie technologii, oraz w zakresie wojskowości i obrony" - powiedział Ron Khanna, demokratyczny członek Izby Reprezentantów, stojący na czele delegacji, w skład której wchodzą politycy z obydwu amerykańskich partii.

Reklama

Stany Zjednoczone, podobnie jak większość krajów, nie mają formalnych stosunków dyplomatycznych z nieuznawanym przez Chińską Republikę Ludową Tajwanem, ale są jego najważniejszym sojusznikiem i dostawcą broni, co jest stałym źródłem tarć w stosunkach chińsko-amerykańskich - przypomina Reuters.

Choć USA nie utrzymują już baz wojskowych na Tajwanie, współpraca w zakresie obronności obu krajów jest intensywna; w ostatnim okresie zacieśniła się z uwagi na rosnącą presję Chin kontynentalnych, które chcą podporządkować sobie zbuntowaną wyspę.

W sierpniu ubiegłego roku Chiny przeprowadziły ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu, aby wyrazić swoją dezaprobatę z powodu wizyty ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi w Tajpej.

Demokratycznie wybrany rząd Tajwanu odrzuca roszczenia Chin do zwierzchności nad wyspą i stoi na stanowisku, że jedynie Tajwańczycy mogą decydować o swojej przyszłości.