"Bardzo chętnie powitamy Nową Zelandię i innych partnerów, którzy mogą się zaangażować, jeśli uznają to za stosowne" - powiedział Blinken na konferencji prasowej.

Podczas jednodniowej wizyty w Wellington szef amerykańskiej dyplomacji spotkał się z premierem Nowej Zelandii Chrisem Hipkinsem i minister spraw zagranicznych Nanaią Mahutą.

"Od dawna współpracujemy w najważniejszych kwestiach bezpieczeństwa narodowego. Więc w miarę, jak rozwijamy AUKUS, drzwi pozostają otwarte dla wszystkich" - dodał Blinken.

Sojusz AUKUS

Reklama

Kilkuetapowy projekt AUKUS to porozumienie w zakresie wymiany technologii zbrojeniowych, którego głównym celem jest zbudowanie przez Australię i Wielką Brytanię nowego okrętu podwodnego o napędzie nuklearnym. Nowe jednostki mają wykorzystywać również technologię amerykańską i wejść do służby pod koniec lat 30. Wcześniej Australia ma kupić co najmniej trzy nuklearne okręty podwodne od USA.

Mahuta zapewniła, że jest otwarta na współpracę wojskową w ramach AUKUS, ale nie jest gotowa na kompromis czy dyskusję wokół zmiany stanowiska Nowej Zelandii, jako państwa "wolnego od atomu". Dodała, że jej rozmowy z Blinkenem dotyczyły m.in. wyzwań związanych ze zmianami geopolitycznymi i klimatycznymi. Szefowa nowozelandzkiej dyplomacji podkreśliła przywiązanie obu państw do wartości demokratycznych i praw człowieka. (PAP)