"Przygotowaliśmy specjalny program budowy mostów" - powiedział Morawiecki. "Zaproponujemy program budowy 22 mostów. To będą mosty na Wiśle, na Odrze, na Bugu, na Pilicy, Warcie, w wielu miejscach Polski" - poinformował. Wyjaśnił, że mosty powstaną zwłaszcza tam, gdzie są długie odcinki rzek bez mostów.

Zaznaczył, że Polska ma piękne tradycje i znakomitych inżynierów specjalizujących się w sztuce budowy mostów. "My chcemy budować mosty również po to, żeby przede wszystkim łączyć Polskę (...), chcemy tworzyć szanse do rozwoju dla mniejszych ośrodków, dla ośrodków powiatowych. A tutaj mosty są w szczególności potrzebne" - podkreślił.

Dodał, że przez poprzednie 25 lat mieliśmy do czynienia z rozwojem niezrównoważonym, gdzie wielkie aglomeracje rozwijały się szybciej.

Rząd chce w ciągu kilku lat wybudować około 20 przepraw mostowych, których koszt wyniesie ok. 2,3 mld zł - poinformował minister inwestycji i rozwoju, Jerzy Kwieciński. Premier Mateusz Morawiecki dodał, że inwestycja będzie finansowana z funduszu dróg lokalnych, który zostanie utworzony jesienią.

Budowa mostów w ramach programu "Mosty plus" będzie dofinansowana w 80 proc., a minimalny wkład własny samorządów wyniesie 20-25 proc. - tak stronę finansową programu opisał minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

"Oferujemy bardzo dobre warunki finansowe" - mówił Kwieciński podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem.

"Zakładamy dofinansowanie w wysokości do 80 proc., zarówno do dokumentacji, jak i samej inwestycji" - mówił. "Zakładamy minimalny wkład własny w wysokości 20-25 proc." - dodał.

W środę, jak poinformował Kwieciński, będzie zaprezentowane pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie, jednak lokalizacja jest na razie tajemnicą.

"Jak wszystkie programy, które nasze ministerstwo przygotowuje i realizuje, ten program będzie skutecznie realizowany do 2025 roku" - zapowiedział.

W kwietniu Morawiecki zapowiedział, że jesienią powstanie fundusz na drogi lokalne o wartości "przynajmniej 5 mld zł".

>>> Czytaj też: Skarpeta czy lokata? Zobacz, gdzie Polacy trzymają swoje oszczędności [BADANIE]