Podczas najbliższego weekendu oraz w poniedziałek Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat, od ronda gen. Ch. de Gaulle’a do ulicy Miodowej, zmienią się w deptak.

Pierwszych zmian w ruchu można się spodziewać w sobotę od godziny 8.00. Zostaną wtedy zamknięte ulice: Królewska, od Krakowskiego Przedmieścia do pl. S. Małachowskiego i plac marsz. J. Piłsudskiego. Autobusy kursujące na tej trasie będą jeździły objazdami.

W godzinach 16.30–17.15 w sobotę zaplanowany jest przemarsz na trasie: Muzeum Wojska Polskiego – Al. Jerozolimskie – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście – Królewska – pl. marsz. J. Piłsudskiego. W tym czasie może być chwilowo wstrzymywany przejazd w Al. Jerozolimskich i na skrzyżowaniu ulic Nowy Świat i Świętokrzyska. Ponadto od około godz. 18.30 (do około godz. 22.00) zamknięta zostanie dla ruchu ul. Wierzbowa. Zmienią się też trasy objazdowe autobusów linii 128 i 175.

Na stadionie PGE Narodowy o godzinie 19.30 w sobotę odbędzie się koncert. Jego uczestnicy mogą skorzystać z dodatkowych autobusów i tramwajów. Po zakończeniu koncertu, w przypadku gdy duża grupa widzów będzie chciała wracać do centrum pieszo, policja może zadecydować o zamknięciu dla ruchu mostu Józefa Poniatowskiego i Al. Jerozolimskich, między rondem gen. Ch. de Gaulle’a a rondem J. Waszyngtona.

W niedzielę pasażerów komunikacji miejskiej także czeka wiele zmian tras autobusów i tramwajów. Tego dnia wprowadzone będzie wzajemne honorowanie biletów Warszawskiego Transportu Publicznego i przewoźników kolejowych. Wszystkie rodzaje biletów WTP będą ważne w I i II strefie biletowej w pociągach Kolei Mazowieckich i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Reklama

W godz. 11.00-14.00 na trasie: al. Jana Pawła II – Chałubińskiego – al. Niepodległości (do ul. Rakowieckiej) przebiegną uczestnicy Biegu Niepodległości. W tym czasie autobusy i tramwaje będą jeździły objazdami. Fragment trasy, w okolicy startu przy skrzyżowaniu z ulicą Stawki, oraz ulica Z. Słomińskiego od Pamiętajcie o Ogrodach do ronda Zgrupowania AK "Radosław", zostaną zamknięte o godzinie 5.00, a cała trasa o 10.30. Ulice będą stopniowo otwierane od około godz. 14.30, a okolice startu – o 16.00.

ZTM przypomina, że uczestnicy Biegu Niepodległości na podstawie numeru startowego mogą tego dnia nieodpłatnie jeździć autobusami miejskimi, tramwajami, pociągami metra oraz pociągami SKM, KM i WKD w granicach I strefy biletowej.

W niedzielę w godz. 12.00-13.00 odbędą się uroczystości państwowe przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. marsz. J. Piłsudskiego. Autobusy nie będą mogły tu przejechać w godzinach 8.00-16.00. Ponadto od godz. 11.00 do około godz. 14.30 zamknięta zostanie ulica Królewska (od ul. Marszałkowskiej do pl. marsz. J. Piłsudskiego), Wierzbowa, marsz. F. Focha i Moliera.

Tego dnia odbędzie się także kilka zgromadzeń publicznych i marszów. Tramwaje i autobusy komunikacji miejskiej nie będą jeździły nie tylko na trasach przemarszów, ale też na ulicach poprzecznych. O godz. 13.00 planowane jest rozpoczęcie uroczystości państwowych na rondzie R. Dmowskiego, skąd ruszy przemarsz na trasie: Al. Jerozolimskie – most Józefa Poniatowskiego – Wybrzeże Szczecińskie – R. Siwca na błonia Stadionu Narodowego.

Na około godz. 12.00 zaplanowane zostało zgromadzenie publiczne w rejonie Sejmu, skąd uczestnicy przejdą trasą: J. Matejki – Al. Ujazdowskie – Wilcza – Marszałkowska – rondo R. Dmowskiego, gdzie marsz zakończy się około godz. 14.00.

Kolejne zgromadzenie rozpocznie się o godz. 13.00 na pl. Unii Lubelskiej, skąd uczestnicy przejdą: pl. Unii Lubelskiej – Marszałkowska – pl. Zbawiciela – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Piękna – Al. Ujazdowskie – pl. Trzech Krzyży. Zgromadzenie potrwa do godz. 17.00.

ZTM przypomina, że w poniedziałek 12 listopada autobusy będą kursowały według świątecznych rozkładów jazdy. W liniach nocnych w nocy z niedzieli na poniedziałek będzie obowiązywał sobotni rozkład, a z wtorku na środę niedzielny. W metrze i tramwajach będzie obowiązywał sobotni rozkład jazdy (ale bez nocnych kursów metra), a w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej rozkład dnia powszedniego.

O sytuacji komunikacyjnej ZTM będzie informował na bieżąco na swojej stronie internetowej http://www.ztm.waw.pl/. (PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec