Bilety na połączenia w ramach nowego rozkładu będzie można kupić od najbliższego piątku 11 listopada.

Więcej ekonomicznych pociągów

Od grudnia pasażerowie, którzy narzekają na wysokie ceny biletów i ograniczenie liczby promocji w ostatnich miesiącach, będą mieli do dyspozycji więcej połączeń ekonomicznych, czyli obsługiwanych pociągami kategorii TLK.

> Mieszkańcy Pomorza Środkowego (z miast Kołobrzeg, Koszalin i Słupsk) pojadą bezpośrednim pociągiem TLK Pobrzeże do Krakowa przez Warszawę.

> Nowością będzie TLK Kociewie, czyli skład kursujący z Gorzowa Wielkopolskiego do Trójmiasta przez Piłę.

Reklama

> Szczecin będzie miał dwa nowe całoroczne połączenia z Wrocławiem przez Zieloną Górę (będą to TLK Swarożyc i TLK Światowid).

> Do rozkładu powróci codzienny, całoroczny nocny pociąg z Trójmiasta do Zakopanego, z grupami wagonów do Przemyśla, Krynicy Zdroju i Zagórza (TLK Karpaty).

> PKP Intercity wprowadzi również zmianę kategorii dla trzech pociągów międzynarodowych (Praha, Porta Moravica i Varsovia) - z Express InterCity na InterCity. A to oznacza tańszą podróż między Katowicami i Warszawą. Jak twierdzi przewoźnik, dotychczasowy standard składów zostanie zachowany.

Pociągi i Dart na nowych trasach

> Nowe pociągi Flirt będą kursowały na trasach: Warszawa – Kraków przez Tomaszów Mazowiecki (IC Korczak), Kraków – Gdynia przez Łódź (IC Sukiennice), czy Katowice – Szczecin (IC Portowiec).

> Wydłużone zostaną również połączenia obsługiwane przez składy Pesy, które pojadą z Jeleniej Góry do Warszawy (IC Asnyk), a nie jak dotychczas tylko do Łodzi. Natomiast jedna para pociągów obecnie jeżdżąca na odcinku Lublin – Katowice, pojedzie dalej do Bielska-Białej (IC Pilecki, a w weekendy IC Inka).

> PKP Intercity nie udało się za to wciąż uzyskać zgody na to, żeby pociągi Dart z Białegostoku do Warszawy woziły pasażerów do stacji Łódź Fabryczna, co ułatwiłoby obsługę najnowszego polskiego dworca. Barierą jest konieczność objęcia połączeń na trasie Łódź-Warszawą umową PSC, czyli pomocą publiczną. Na decyzję w tej sprawie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ma już bardzo mało czasu.

Skrócenie czasów przejazdu…

Dzięki zakończeniu przez PKP PLK prac modernizacyjnych na niektórych odcinkach, w nowym rozkładzie jazdy skróceniu ulegną czasy przejazdów na kilku popularnych trasach.

> Jak podaje PKP Intercity, z Warszawy do Łodzi podróż będzie trwała o ok. 15 minut krócej, a do Wrocławia przez Łódź i Kalisz – o pół godziny.

> O ponad 30 minut skróci się czas przejazdu na trasie Przemyśl – Kraków. Przewoźnik zapowiada, że pociąg Pendolino, choć od 11 grudnia zyska dodatkowy przystanek w Bochni, trasę między Krakowem i Rzeszowem pokona w ciągu 1 godz. 42 minut.

> O prawie pół godziny krócej pojadą składy kategorii IC i TLK na trasie Warszawa – Trójmiasto przez Iławę. Oznacza to, że pociągiem IC Neptun pasażerowie pokonają tę trasę w niecałe 3 godziny, a składami TLK tylko 30 minut dłużej.

… i wydłużenie z powodu remontów

PKP PLK modernizuje infrastrukturę kolejową, żeby zdążyć wydać unijne pieniądze. A to oznacza dla pasażerów utrudnienia.

> Plan jest taki, że w połowie 2017 r. rozpocznie się modernizacja linii Warszawa – Lublin. To wydłuży czas podróży między tymi miastami o 40–50 minut. Modernizacja potrwa około 1,5 roku. Po jej zakończeniu pociągi mają pokonywać tę trasę o 40 minut krócej niż dotychczas (w około 1,5 godz.).

> Także na połowę przyszłego roku zaplanowane jest rozpoczęcie modernizacji trasy między stolicą a Poznaniem. Od połowy przyszłego roku składy PKP Intercity będą jeździć objazdem przez Gniezno, czas podróży wydłuży się o ok. godzinę. Po zakończeniu prac pociągi na całej linii ze stolicy Wielkopolski do Warszawy pojadą z prędkością 160 km/h, ale czas podróży skróci się nieznacznie.

Nowości sezonowe

> Wiosną i latem PKP Intercity uruchomi nowe międzynarodowe połączenie IC Cracovia w relacji Kraków – Praga. Skład pojedzie przez Ostrawę, Ołomuniec i Pardubice.

> W sezonie pasażerowie będą mieli do dyspozycji więcej połączeń bezpośrednich do Kołobrzegu (z Rzeszowa, Częstochowy oraz Białegostoku) i na Półwysep Helski (z Katowic, Opola, Łodzi i Bydgoszczy).

> W wakacyjne weekendy m.in. podróżni z Łodzi i Warszawy zyskają bezpośrednie połączenie z Mazurami. Na trasie Łódź – Giżycko kursować będzie skład TLK Niegocin.

Więcej informacji na temat nowego rocznego rozkładu znajdziemy na stronie www.intercity.pl i pod numerem telefonu 19 757.