Jak poinformował we wtorek Urząd Miasta Ciechanowa, 10 proc. kosztów przedsięwzięcia pokryje samorząd, zaś pozostałe 90 proc. pochodziło będzie ze środków zewnętrznych, unijnych.

Dzięki wschodniej obwodnicy Ciechanowa ruch samochodów ciężarowych zostanie wyprowadzony poza granice miasta, a dwa tamtejsze osiedla mieszkaniowe „Słoneczne” i „Płońska” zyskają bezpośrednie połączenie z pobliską gminą Opinogóra Górna.

"Będzie to obwodnica z prawdziwego zdarzenia, która wybiegnie poza miasto i pozwoli szerokim łukiem ominąć centrum. Z pewnością okaże się to korzystne zarówno z perspektywy mieszkańców, jak i kierowców, chcących sprawnie, bez ciągłego zatrzymywania się na światłach, ominąć miasto i jechać dalej do celu swojej podróży" - podkreślił prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, cytowany w komunikacie Urzędu Miasta.

"Co bardzo ważne, z budżetu miasta pokrywamy jedynie 10 proc. kosztów, resztę pozyskaliśmy ze źródeł zewnętrznych" - zaznaczył prezydent Ciechanowa odnosząc się do finansowania budowy obwodnicy. Kosiński zwrócił przy tym uwagę, iż ciechanowski samorząd przygotowywał się do inwestycji od 2015 r. - pierwszym krokiem do realizacji przedsięwzięcia było wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

Obwodnica będzie miała długość 3,3 km. Wzdłuż jezdni, po obu stronach, powstaną chodniki oraz ścieżki rowerowe o nawierzchni bitumicznej. Wybudowane zostaną także zatoki autobusowe z peronami, zjazdy publiczne i indywidualne, kanalizacja deszczowa, rowy przydrożne i kryte oraz oświetlenie.

"Prace ruszą jeszcze w maju" - podkreślił ciechanowski Urząd Miasta, dodając jednocześnie, iż wykonawca inwestycji, wybrana w przetargu firma Strabag, na realizację zadania będzie miała 360 dni od podpisania umowy, która została zawarta we wtorek, a jej wartość to ponad 22 mln 751 tys. zł.

"To kolejna inwestycja w Ciechanowie, którą realizuje nasza firma. Muszę powiedzieć, że jest to jedna z większych inwestycji na Mazowszu, jaką realizujemy dla samorządów" - powiedział dyrektor oddziału Mazowsze grupy Strabag Marcin Zaręba.

Przyznał, iż spodziewa się, że teren budowy zostanie przekazany za siedem dni, a planowane na ten rok prace obejmą m.in. roboty konstrukcyjne i część robót brukarskich. "Natomiast pozostała część robót brukarskich i roboty bitumiczne musi zostać na przyszły rok" – zaznaczył Zaręba.

Wschodnia obwodnica Ciechanowa to część realizowanego tam większego projektu, na który składają się m.in. budowa centrum park and ride, zakup autobusów niskoemisyjnych, w tym elektrycznego oraz montaż systemu informacji pasażerskiej. Na cały projekt miasto uzyskało jeszcze w 2017 r. ponad 33,3 mln zł unijnego dofinansowania.

>>> Czytaj też: Eurostat: Na tle państw UE Polska nie jest taka stara. Ale starzeje się szybko