Rok po tym, jak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z wykonawcą na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej S12 Przysucha – Wieniawa, inwestor złożył wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID).
Droga, która połączy Lubelszczyznę z centrum kraju
Odcinek S12 (Przysucha – Wieniawa) będzie miał długość 14,7 km i jest fragmentem trasy, która docelowo połączy autostradę A1 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego ze wschodnią granicą państwa w Dorohusku. Nowy odcinek trasy S12 będzie przebiegał przez gminy Przysucha i Wieniawa (powiat przysuski) oraz gminę Wolanów (powiat radomski) w woj. mazowieckim. Wykonawcą inwestycji o wartości 597,4 mln zł jest Grupa Mirbud.
Odcinek Przysucha – Wieniawa to jeden z dwóch fragmentów trasy o łącznej długości ponad 29 km, od granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego w kierunku Radomia i Lublina. Wniosek o decyzję ZRID dla drugiego odcinka S12 od granicy województw do Przysuchy został złożony już 22 maja 2025 r.
Ulga dla mieszkańców
Nowa trasa będzie znaczącym ułatwieniem dla mieszkańców Ziemi Łódzkiej i południowego Mazowsza. Trasa przejmie ruch tranzytowy z zatłoczonej DK12, biegnącej przez liczne wsie i miasta.
Średni dobowy ruch trasy między Piotrkowem Trybunalskim a Radomiem waha się od blisko 10 tysięcy w okolicy Radomia, do prawie 25 tysięcy pojazdów dziennie w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego.
Co powstanie na odcinku między Przysuchą i Wieniawą
Cała trasa ekspresowa S12 między Piotrkowem Trybunalskim i Radomiem będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m każdy oraz pas awaryjny o szerokości 2,5 m.
Plany inwestycji przewidują wybudowanie na odcinku między Przysuchą i Wieniawą dwóch węzłów drogowych. Pierwszy z nich - węzeł Przysucha – powstanie na przecięciu trasy z drogą wojewódzką DW727. Drugi - węzeł Wieniawa – wybudowany zostanie u zbiegu nowej trasy z obecną DK12. Na trasie powstaną też dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP Wieniawa Północ i Południe) oraz liczne wiadukty, mosty i inne obiekty inżynierskie. W bezpośrednim sąsiedztwie trasy powstanie nowoczesna, zapewniająca bezpieczeństwo infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.
Ważne terminy
Od chwili złożenia wniosku wykonawca ma 9 miesięcy na uzyskanie decyzji ZRID. Na realizację robót budowlanych wykonawca ma kolejne 22 miesiące, z wyłączeniem tzw. okresów zimowych, czyli od 16 grudnia do 15 marca.