Liczba nowych zgonów jest wprawdzie nieznacznie wyższa niż przez ostatnie trzy dni, ale w dalszym ciągu jest to poziom wyraźnie niższy niż wynosiła średnia z drugiej połowy kwietnia. Dotychczas w Irlandii z powodu Covid-19 zmarło 1488 osób.

107 nowych zakażeń to nie tylko najniższy bilans od 21 marca, ale także czwarty w ciągu ostatnich sześciu dni przypadek, gdy liczba nowo wykrytych przypadków utrzymuje się poniżej dwustu. Łączna liczba zakażeń od początku epidemii to 23 242 przypadki, przy czym ponad 18,5 tys. osób już wyzdrowiało.

Tymczasem naczelny lekarz kraju Tony Holohan zasugerował we wtorek, że wraz ze znoszeniem ograniczeń - co w Irlandii rozpocznie się w poniedziałek 18 maja - może być wprowadzone zalecenie zasłaniania nosa i ust w pewnych sytuacjach, gdy np. niemożliwe jest fizyczne dystansowanie się od innych osób w środkach transportu publicznego czy w sklepach.

Zastrzegł jednak, że jeśli maseczki są noszone w niewłaściwy sposób, mogą spowodować one więcej szkód niż korzyści, np. ich dotykanie może spowodować łatwe przeniesienie wirusa. Z tej racji - jak podkreślił - do końca tygodnia zostaną wydane wytyczne w tej sprawie.

Od poniedziałku do pracy będą mogły wrócić osoby wykonujące zajęcia na zewnątrz, np. na budowach. Otwarte zostaną też sklepy ogrodnicze, sklepy z narzędziami oraz warsztaty. Ponadto małe grono znajomych będzie mogło się spotykać na zewnątrz i będą mogły być wznowione niektóre rodzaje aktywności sportowej w małych grupach - także na zewnątrz. Przywrócone zostaną również regularne wizyty lekarskie.

Kolejne cztery etapy łagodzenia restrykcji mają być wprowadzane w odstępach trzytygodniowych i pod warunkiem, że rozwój epidemii nie wymknie się spod kontroli.

>>> Czytaj też: Ponad 99 proc. ofiar śmiertelnych koronawirusa we Włoszech miało inne choroby [BADANIE]