Umowa na dostawę produktów rolnych musi być sporządzona w formie pisemnej przed dostawą. Przede wszystkim powinna ona zawierać cenę za dostarczone produktu, a także określać ilość i jakość produktów wraz z terminem dostaw. Ponadto, w umowie powinien być określony okres obowiązywania umowy, jak również terminy i procedury płatności za dostarczony towar.

Jak zaznacza ministerstwo rolnictwa, wszystkie elementy umów na dostawę produktów rolnych zawieranych przez producentów, odbiorców, przetwórców lub dystrybutorów są swobodnie negocjowane pomiędzy stronami.

Umowa nie jest wymagana w przypadku, gdy produkty rolne dostarczane są do spółdzielni, której producent jest członkiem.

Reklama

"Obowiązek zawierania pisemnych umów na dostawę produktów rolnych ma na celu wzmacnianie współpracy w łańcuchu dostaw żywności. Widząc potrzebę wzmocnienia pozycji producenta, Polska wdrożyła przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie kształtowania właściwych stosunków umownych" - informuje resort.

Za nabywanie przez przedsiębiorców produktów rolnych bez umów lub niespełniających ich warunków będą nakładane kary przez ARR w wysokości 10 proc. wartości produktów zakupionych wskutek wadliwej umowy. Odstąpienie od umowy lub zmniejszenie jej wartości (np. poprzez wystawienie faktury korygującej) nie likwiduje obowiązku zapłacenia kary pieniężnej ani jej wysokości. (PAP)