Zgodnie z danymi europejskiego biura statystycznego Eurostat, PKB wspólnoty zmniejszyło się o 2,5 proc. w ujęciu kwartalnym. Podobny wynik zanotowały kraje strefy euro. W ujęciu rocznym spadek dla strefy euro wyniósł 4,6 proc., a dla całej UE 4,4 proc.

W największej w powojennej historii recesji znalazły się Niemcy. Zgodnie z informacjami z Federalnego Urzędu Statystycznego z Wiesbaden, PKB Niemiec był w I kwartale bieżącego roku o 3,8 proc. mniejszy niż w IV kwartale 2008 roku i o 6,7 proc. niższy niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku.

Także Francja ogłosiła, że znalazła się w recesji: w I kwartale br. francuski PKB spadł o 1,2 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. W IV kwartale 2008 roku gospodarka skurczyła się o 1,5 proc.

Pod koniec kwietnia Wielka Brytania poinformowała, że jej PKB w pierwszym kwartale spadło o 1,9 proc. - najwięcej od 30 lat i po raz trzeci z rzędu.

Reklama

Z kolei szacunki dotyczące Włoch mówią, że PKB zmniejszyło się tam o 2,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Również Hiszpania zanotowała spadek PKB w pierwszym kwartale tego roku o 1,8 proc. W poprzednim kwartale spadł on tam o 1 proc.

Z badań Centralnego Biura Statystycznego w Holandii wynika, że PKB spadło w pierwszym kwartale o 2,8 proc. w ujęciu kwartalnym i o 4,5 proc. w ujęciu rocznym. Belgia ogłosiła spadek PKB o 1,6 proc.

Natomiast gospodarka Austrii zmniejszyła się o 2,8 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału, a w ujęciu rocznym o 3,6 proc. W czwartym kwartale 2008 roku PKB tego kraju zmniejszyło się o 0,4 proc.

W połowie maja Czeskie Biuro Statystyczne podało, że PKB w I kwartale tego roku spadł o 3,4 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Był to kwartał najgorszy w czeskiej gospodarce od podziału Czechosłowacji w 1993 roku.

Na Słowacji PKB zmniejszyło się w ujęciu rocznym o 5,4 proc., (kwartalnie 11,2 proc.) To pierwszy kwartalny spadek w ujęciu rocznym od 2000 roku. W czwartym kwartale 2008 roku wzrost gospodarczy na Słowacji wyniósł 2,5 proc. w ujęciu rocznym.

Na Węgrzech w pierwszym kwartale tego roku PKB spadło o 2,3 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i 5,8 proc. w ujęciu rocznym.

Bułgaria, najbiedniejszy kraj w UE, odnotowała w pierwszym kwartale tego roku spadek PKB o 3,5 proc. w ujęciu rocznym - po raz pierwszy od rozpoczęcia obecnego światowego kryzysu gospodarczego. W czwartym kwartale ubiegłego roku PKB wzrosło tam o 3,5 proc.

Rumunia weszła oficjalnie w recesję po dziewięciu latach wzrostu gospodarczego. Spadek PKB w pierwszym kwartale tego roku wyniósł tam 2,6 proc. W ujęciu rocznym był jeszcze wyraźniejszy i wyniósł 6,4 proc. W czwartym kwartale 2008 roku rumuńskie PKB spadło o 3,4 proc. w ujęciu kwartalnym.

Wzrost gospodarczy nastąpił natomiast na Cyprze, gdzie PKB podskoczył o 1,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W ujęciu kwartalnym wzrost wyniósł jednak 0 proc.

Sytuacja poza UE wcale nie wygląda lepiej.

Mimo miliardowej pomocy rządu na rzecz ożywienia, także Norwegia wkroczyła w recesję. Według wstępnych danych w I kwartale 2009 r. PKB skurczył się o 1 proc., natomiast w ostatnim kwartale ub. r. zanotowano spadek o 0,8 proc.

Fatalna sytuacja jest na Ukrainie. Na początku tygodnia prezydent tego kraju Wiktor Juszczenko ocenił, że spadek ukraińskiego PKB w pierwszym kwartale bieżącego roku mógł wynieść 23 procent.

Z kolei rosyjski PKB spadł w kwietniu aż o 10,5 procent, a w ciągu pierwszych czterech miesięcy obecnego roku wartość PKB skurczyła się o 9,8 proc. w porównaniu z takim samym okresem 2008 roku.

Z powodu kryzysu cierpią także gospodarki państw spoza Europy. Wartość japońskiego produktu krajowego brutto spadła w I kw. 2009 r. aż o 15,2 proc. w porównaniu z takim samym okresem 2008 roku. Tak dramatycznego spadku nie notowano tu od 1955 roku.

Dane z USA są także dalekie od optymizmu. PKB spadł tam w I kwartale o 6,1 proc. wobec spadku o 6,3 proc. w IV kwartale 2008.

Zgodnie z wiosennymi prognozami Komisji Europejskiej, Polskę czeka w tym roku spadek PKB w wysokości 1,4 proc. Większa niż w Polsce recesja ma dotknąć wszystkie kraje UE poza Grecją, Maltą i Cyprem. Ten ostatni kraj ma być jedynym, który będzie na plusie. Najbardziej ucierpią Litwa, Łotwa i Estonia, gdzie KE prognozuje odpowiednio spadek o 11,0, 13,1 i 10,3 proc. PKB.

W sumie KE zakłada, że PKB UE, podobnie jak strefy euro, skurczy się w tym roku o 4 proc. Na rok 2010 KE prognozuje ożywienie i wzrost gospodarczy w Polsce w wysokości 0,8 proc. Także UE i strefa euro mają powoli wychodzić z kryzysu, ale wzrost nadal będzie ujemny i ma wynieść minus 0,1 proc.