Według raportu pt. Mikroprzedsiębiorczość w Polsce, opracowanego przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy, przy współpracy z Microfinance Center, najmniejsze firmy dynamicznie się rozwijają, ale właściciele firm napotykają na swojej drodze wiele barier.
Eksperci w trakcie panelu dyskusyjnego przeanalizowali wpływ kryzysu na mikroprzedsiębiorczość. Przede wszystkim wpłynął on na dostępność finansowania.
– Banki potraktowały mikroprzedsiębiorstwa jako podmioty wysokiego ryzyka, więc wracają one do nas – powiedział Krzysztof Jaczewski, prezes Funduszy Mikro.
Krzysztof Łabowski, dyrektor Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Citi Handlowy, zgodził się, że obecnie faktycznie jest trochę trudniej dostać kredyt w banku. Podkreślił jednak, że mikrofirma jest ważnym klientem dla banku. Wojciech Szczurek, prezydent miasta Gdyni, dodał, że ważne jest, by samorządy oferowały małym firmom opiekę prawną i podatkową.
Reklama
Jednak wyniki konkursu o tytuł Mikroprzedsiębiorcy Roku 2009, ogłoszone zaraz po raporcie, pokazały jednak, że mikroprzedsiębiorcy nie boją się realizować swoich pasji. Zwycięzcą V edycji konkursu został Michał Kowalczyk, założyciel Nexwell Engineering z Wrocławia, firmy zajmującej się projektowaniem i produkcją nowoczesnych systemów automatyki domowej. Kapituła przyznała także 12 wyróżnień.

ZDOBYWCA TYTUŁU MIKROPRZEDSIĘBIORCA ROKU 2009 ORAZ NAGRODY GŁÓWNEJ 30 000 ZŁ

Michał Kowalczyk – Nexwell Engineering, nominowany przez Wrocławski Park Technologiczny S.A.
Nexwell zajmuje sie projektowaniem oraz produkcją nowoczesnych systemów automatyki domowej. Wiodącym produktem firmy jest system NEXO, który pozwala w elastyczny i wygodny sposób sterować różnymi elementami infrastruktury technicznej każdego domu (takimi jak system alarmowy, monitoring wideo, wideodomofon, bramy wjazdowe i garażowe, system przeciwpożarowy, sterowanie ogrzewania, zraszacze, oświetlenie i wielu innych urządzeń domowych, nad którymi można mieć kontrole poprzez różne oferowane komponenty systemu).

3 WYRÓŻNIENIA W KATEGORII GŁÓWNEJ PO 15 000 zł

Tomasz Krupa – Grzegorz Leinz, Firma KELT s.c.
Firma jest producentem maszyn termoformujących. Od początku swego istnienia, średnio co półtora roku, wprowadza do swego katalogu ofertowego kolejny prototyp maszyny, który spełnia standardy techniczne i jakościowe światowej czołówki w branży opakowań technicznych i spożywczych.

Paweł Musiał – MPICOSYS EMBEDDED PICO SYSTEMS SP. Z O.O., nominowany przez Urząd Miasta w Gdyni.
MpicoSys Embedded Pico Systems Sp. z o.o. działa w obszarze nowych technologii mikrosystemów elektronicznych. Prowadzi usługi badawczo-rozwojowe, projektowe oraz wdrożeniowe, tworzy prototypy systemów. Przykładem wykonanych projektów są prace nad kartami chipowymi z wbudowanymi, miniaturowymi ekranami elastycznymi, pełniące funkcje płatnicze, lojalnościowe czy zaawansowane funkcje elektronicznych dokumentów, takich jak prawo jazdy, paszport czy dowód osobisty.

Paweł Pagacz – F.H.U.M. „SPP” Paweł Pagacz. Działalność firmy koncentruje się na kompleksowych usługach szewskich. To, co ją wyróżnia to 80 punktów przyjmowania butów do naprawy, które znajdują się w całym województwie małopolskim.

3 WYRÓŻNIENIA W KATEGORII BEGINNERS PO 10 000 zł

Grzegorz Kasrowicz, Paweł Kasprowicz – CREOTECH, nominowani przez Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Firma prowadzi działalność w zakresie tworzenia i produkcji innowacyjnych rozwiązań elektronicznych i elektromechanicznych. Głównymi jej produktami są: specjalistyczne kamery cyfrowe do zastosowań naukowych, inteligentne kamery cyfrowe przeznaczone do monitoringu, mikrokomputery przemysłowe. Ponadto firma zarządza produkcją specjalistycznych kart pomiarowych dla Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych.

Paweł Kwiatkowski, Tomasz Florczak – INTELMIND.
Firma zajmuje się tworzeniem inteligentnych systemów dialogowych z interfejsem graficznym wykorzystującym postacie video, które są umieszczane w formie "doradców" na stronach WWW. "Inteligentny doradca" został wyposażony w mechanizmy wnioskujące oraz takie, które pozwalają na rozpoznawanie kontekstu rozmowy oraz kontrolowanie jej przebiegu.

Michał Mysiak, Dawid Kwidzyński, Marcin Siwiński – MOJA ULICA S.C, nominowani przez Urząd Miasta w Gdyni.
Jak mówią o sobie twórcy portalu www.mojaulica.pl: „jest to przedsięwzięcie całkowicie innowacyjne, rewolucjonizujące obecne sposoby wyszukiwania nieruchomości w Internecie. Za pośrednictwem portalu użytkownik może sprawdzić lokalizacje przyszłego miejsca zamieszkania, biorąc pod uwagę takie kwestie jak: bezpieczeństwo, poziom życia, niedogodności, struktura mieszkańców oraz niezbędne obiekty w okolicy nieruchomości.”

1 WYRÓŻNIENIE W KATEGORII MIKRO 8 000 zł

Grzegorz Skalmowski – Gospodarstwo Rolne SNAILS GARDEN, zajmuje się chowem i reprodukcją lądowych ślimaków jadalnych i szkoleniami z tego zakresu. Jak mówi o sobie właściciel firmy, zajmuje się produkcją ślimaków „bo…nie uciekają i po prostu lubi to co robi”.

5 WYRÓŻNIEŃ KAPITUŁY KONKURSU PO 4 000 zł

Karol Zwoliński – EKOWAT, nominowany przez Szczeciński Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o.
Działalność EKOWATu polega na rozeznaniu ilości i jakości gromadzącego sie biogazu na wysypiskach odpadów komunalnych oraz jego wykorzystaniu do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Wytworzony w ten sposób prąd elektryczny zostaje wprowadzony do krajowej sieci energetycznej,
a powstała energia posiada status zielonej energii odnawialnej.

Aneta Nitecka - KLUBU OPIEKI NAD DZIEĆMI "NAJLEPSZA NIANIA"
Klub zapewnia profesjonalną opiekę nad dziećmi, które są za małe, żeby pójść do przedszkola, zajmuję sie dziećmi w wieku od pół roku do 3 lat. Zapewnia nie tylko wesołą, ale i mądrą zabawę, bezpieczeństwo, opiekę w wybranych godzinach lub przez cały dzień.

Kinga Klepacz - STOP GRAFFITI, nominowana przez Urząd Miasta w Gdyni.
Firma prowadzi działalność w zakresie zabezpieczenia konstrukcji budowlanych przed graffiti. Usługa odbywa się przy użyciu preparatów o wodnej i żelowej konsystencji, a przy jej wykonywaniu brane są pod uwagę różne typy powierzchni. Dzięki działalności STOP GRAFITII krajobraz Trójmiasta zmienił sie na korzyść: z powierzchni budynków, miejskich pomników zniknęły szpecące napisy.

Jack Tomaszewski, Łukasz Gieremek, Jarosław Mężyk – MASTER TELECOM, nominowani przez Urząd Miasta w Gdyni.
Firma MASTER TELECOM projektuje, wdraża i nadzoruje systemy telekomunikacyjne dla firm, operatorów sieci i dostawców usług. Spółka opracowuje innowacyjne rozwiązania wykorzystywane w telekomunikacji, komunikacji internetowej, edukacji i e-marketingu. MASTER TELECOM specjalizuje sie w systemach, które polepszają jakość komunikacji międzyludzkiej zarówno w sensie technicznym jak i merytorycznym.

Krzysztof Sulikowski – ROBOTY PRZEMYSŁOWE, nominowany przez Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej.
Firma zajmuje sie robotyzacją i automatyzacją linii przemysłowych. Głównym polem jej działania jest projektowanie i wdrażanie zrobotyzowanych stanowisk, począwszy od wyboru najlepszego robota, chwytaka, systemu pozycjonowania aż po przeszkolenie pracowników i serwisowanie wdrożonych stanowisk.