Za przyjęciem noweli bez poprawek było 61 senatorów, 1 był przeciw, 29 wstrzymało się od głosu. Teraz zmiany w ustawach trafią do podpisu prezydenta.

Zmiany dotyczą przepisów nakładających na spółki obowiązek informowania Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), gdy liczba głosów na walnym zgromadzeniu lub w kapitale zakładowym firmy ubezpieczeniowej przekroczyła lub spadła poniżej określonych w ustawie progów.

W ustawie o działalności ubezpieczeniowej obecny próg 33 proc. zastąpiono progiem 33,1/3 proc. (trzydzieści trzy i jedna trzecia proc.). Z kolei w ustawie o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, próg 33,1/3 proc. został dodany do obecnie istniejących.

Przepisy dostosowują prawo krajowe do regulacji unijnych. Polska miała na ich wprowadzenie czas do 21 marca 2009 r., ale terminu tego nie dotrzymała, dlatego posłowie PO apelowali o jak najszybsze dokonanie nowelizacji.

Reklama

Jak wytłumaczył w środę podczas debaty w Senacie wiceminister finansów Jacek Dominik, Polska, kierując się przepisami unijnymi, wprowadziła progi w wysokości 33 proc. Komisja Europejska uznała jednak, że to nie to samo, co jedna trzecia głosów, o której mowa w dyrektywie unijnej. Konieczna była szybka nowelizacja ustaw. Wiceminister dodał, że wkrótce zostanie przeprowadzona całościowa nowelizacja ustawy ubezpieczeniowej, która zapewni kompleksową zgodność przepisów polskich z unijnymi.

Zmiany wejdą w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia.