Przyjęty 11 sierpnia przez rząd zaktualizowany "Plan prywatyzacji na lata 2008-2011" zakłada przychody z prywatyzacji w wysokości 36,7 mld zł do końca 2010 roku. Zwiększone przychody są potrzebne ze względu na sytuację budżetową. Na liście kluczowych spółek przewidzianych do prywatyzacji w 2009 r. jest m.in. Giełda Papierów Wartościowych. Akcje Skarbu Państwa stanowią 98,8 proc. kapitału zakładowego GPW SA, a banki, domy maklerskie oraz emitenci papierów wartościowych posiadają 1,2 proc. udziału.

W pierwszym etapie prywatyzacji GPW sprzedanych zostanie od 51 do 73,82 proc. akcji inwestorowi branżowemu (ew. wraz z inwestorem finansowym). Jednocześnie MSP zastrzegło sobie możliwość sprzedaży do 22,82 proc. akcji. członkom giełdy, którzy zostaną zaproszeni do złożenia oferty na co najmniej 0,5 proc., a maksymalnie na 10 proc. akcji. Sprzedaż pozostałych udziałów SP w GPW, czyli 25 proc. plus jedna akcja, planowana jest w ciągu następnych 2-3 lat.

Pod koniec lipca ministerstwo skarbu ogłosiło "krótką listę" spółek zainteresowanych akcjami warszawskiego parkietu. Są to cztery wiodące giełdy europejskie i amerykańskie: Deutsche Boerse, London Stock Exchange (LSE), NASDAQ OMX oraz New York Stock Exchange Euronext (NYSE Euronext).

Inwestorzy otrzymali zaproszenia do udziału w sprzedaży akcji GPW w kwietniu br., a w czerwcu złożyli oferty merytoryczne (bez podawania ceny) wraz z planami rozwoju warszawskiego parkietu. MSP chce bowiem, żeby polska giełda była liderem w Europie Środkowo-Wschodniej. Na rynku głównym GPW notowane jest 312 spółek, w tym 25 spółek zagranicznych. Zysk netto warszawskiego parkietu za 2008 rok wyniósł ok. 81,4 mln zł. Jak informuje MSP na stronie dla inwestorów, w skład konsorcjum doradców prywatyzacyjnych giełdy wchodzą: McKinsey & Co. Poland, Centralny Dom Maklerski Pekao S.A., Ernst & Young Audit oraz Uni Credit.

Reklama