Lipcowy wynik sprzedaży był tylko o +0,08 mld PLN wyższy od czerwcowego i został wypracowany przy dużo niższych niż przed miesiącem przepływach kapitału. Łączna wartość wpłat klientów sięgnęła bowiem +3,96 mld PLN, natomiast wypłaty wyniosły -3,30 mld PLN. Mimo, że seria napływu środków do funduszy inwestycyjnych uległa wydłużeniu, to saldo sprzedaży mierzone od początku roku jest nadal ujemne i wynosi -0,98 mld PLN.

Ponadto, wzrost sprzedaży na rynku funduszy to zasługa napływu środków przede wszystkim do dwóch grup produktowych o odmiennej charakterystyce. Od marca kapitał trafia bowiem do funduszy akcyjnych (łącznie +0,7 mld PLN), a od maja pozyskują go także fundusze pieniężne (+0,65 mld PLN). Wynika z tego, że napływ kapitału do funduszy ma charakter niejednorodny i że spora cześć klientów podchodzi do inwestycji z dużą dozą ostrożności.

W lipcu najwyższym saldem sprzedaży na poziomie +0,32 mld PLN mogą pochwalić się fundusze obligacji. W ich przypadku po raz pierwszy od 6 miesięcy nabycia przewyższyły odkupienia. Napływowi środków sprzyjała dobra koniunktura na rynku obligacji (indeks IROS wzrósł o +1,62%). Z kolei fundusze pieniężne i gotówkowe przyciągnęły środki o wartości +0,26 mld PLN. Trzeci z rzędu miesiąc dodatniej sprzedaży może oznaczać, że słabnie konkurencyjność coraz niżej oprocentowanych lokat bankowych.

Trzecim pod względem przepływu kapitału segmentem produktów były fundusze akcji. Tym razem dodatni bilans wpłat i wypłat wyniósł w nich +0,24 mld PLN. Równocześnie już po raz czwarty z rzędu to właśnie ten segment produktów odnotował najwyższe spośród wszystkich przepływy kapitału. W lipcu inwestorzy wpłacili do funduszy akcyjnych +1,32 mld PLN, a wypłacili -1,08 mld PLN. Ostatnią kategorią funduszy, która pozyskała kapitał była grupa funduszy pozostałych (+0,04 mld PLN).

Reklama

Po dwóch korzystnych miesiącach, fundusze mieszane ponownie odnotowały odpływ kapitału. Choć nie był on znaczący (-0,14 mld PLN), to jednak wartościowo największy spośród wszystkich segmentów rynku. W przypadku tej grupy saldo wpłat i wypłat od początku roku wynosi -1,53 mld PLN. Ujemny bilans wpłat i wypłat dotknął w lipcu również grupę funduszy nieruchomości (-0,03 mld PLN) oraz fundusze aktywów niepublicznych (-0,01 mld PLN).

ikona lupy />
Saldo sprzedaży i umorzeń w grupach / Inne