Kontrakty CDS, które zabezpieczają posiadacza obligacji przed niewypłacalnością emitenta, uważa się za jedne z najskuteczniejszych instrumentów ubezpieczania ryzyka. Dziś największe powodzenie na rynku mają swapy kredytowe na instrumenty długu państwowego Włoch, a kolejne miejsca zajmują CDS-y na suwerenny dług Hiszpanii i Niemiec. Inwestorzy ubezpieczają swoje portfele przed ryzykiem, jakie te kraje podejmują, zwiększając poziom zadłużenia i gwarancje dla banków.

Długi krajów rozwiniętych

Obecna sytuacja różni się od tej sprzed roku, gdy największe obroty przypadały na CDS-y na długi państwowe krajów zaliczanych do rynków wschodzących – takich jak Turcja i Brazylia. Depositary Trust & Clearing Corporation podaje, że wartość pozostałych do realizacji kontraktów CDS na dług państwowy Włoch wynosi 250 mld dol., wobec 148 mld dol. przed rokiem.; na dług Hiszpanii – 84 mld dol. (rok temu – 61 mld dol.), a na instrumenty długu państwowego Niemiec – 55 mld dol. (przed rokiem 37 mld dol.).
Natomiast wolumen bieżących kontraktów na dług Turcji – rok temu najpopularniejszych „suwerennych CDS-ów” – zmalał z 188 mld do 156 mld dol. Spadły także wolumeny dwóch innych popularnych wśród inwestorów swapów kredytowych – na dług państwowy Brazylii i Ukrainy (na brazylijski do 125 mld dol., wobec 147 mld przed rokiem, a na ukraiński do 44 mld dol., wobec 65 mld dol. przed rokiem). Turcja i Ukraina otrzymały pomoc od Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Reklama
W Europie początek roku przyniósł gwałtowny skok wielkości obrotów kontraktami CDS na długi państwowe, na fali obaw przed potencjalną niewypłacalnością państw wierzycieli. Cena swapów kredytowych na dług Włoch ustanowiła rekord: 200 punktów bazowych, co oznacza, że koszt ubezpieczenia 10 mld dol. wierzytelności wynosił 200 tys. dol. Obecnie kurs tych instrumentów wynosi 69 pkt baz.

Ryzyko publiczne

– Przyczyną większego zainteresowania inwestorów swapami kredytowymi na długi państwowe krajów uprzemysłowionych jest przejście ryzyka z sektora prywatnego do publicznego.

Popularne kontrakty

Gwarantując długi banków i zwiększając emisję obligacji, zachodnioeuropejskie rządy przejmują coraz więcej zadłużenia do swoich bilansów, a to zwiększa ryzyko związane z posiadaniem tych aktywów – mówi Antoine Cornut, szef europejskiego działu obrotów w Deutsche Bank. Shrut Kalra, doradca kredytowy w RBS, dodaje: – Włoskie CDS to popularne kontrakty. Wobec dużego zadłużenia Włoch wielu inwestorów wykorzystuje CDS-y jako potencjalne ubezpieczenie posiadanego portfela, a inni chętnie grają na dwie strony.
Według Dealogic, rząd USA i rządy europejskie dokonały rekordowo wysokiej emisji długu i udzieliły gwarancji na obligacje banków na łączną kwotę 1 133 mld dol. Markit, spółka zajmująca się dostarczaniem danych, w tym tygodniu wprowadziła na rynek pierwszy wsakźnik CDS-ów na dług państwowy zwany iTraxx Sovx Western European index, śledzący wyniki CDS-ów 15 krajów w Europie Zachodniej.