"Wrześniowe dane opracowane przez Markit dla HSBC wskazały, iż spadek w polskim sektorze przemysłowym był niewielki. Produkcja wzrosła przez drugi miesiąc z rzędu, podczas gdy nowe zamówienia i zatrudnienie ponownie odnotowały spadek. Firmy informowały o silnej konkurencji w sektorze, dlatego też decydowały się na promocyjne obniżki cen, które były tematem przewodnim najnowszych badań" - głosi komunikat.

We wrześniu PMI nie odnotował zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca, co nastąpiło po siedmiu comiesięcznych wzrostach w pierwszych ośmiu miesiącach 2009 roku. "Przy wartości 48,2 tytułowy wynik wskazał na dalsze ogólne pogorszenie warunków gospodarczych, jednak w łącznym najwolniejszym tempie od maja 2008 roku" - czytamy dalej.

Głównym czynnikiem wpływającym na stabilizację wskaźnika PMI w najnowszym okresie badań było niewielkie tempo wzrostu produkcji w sektorze przemysłowym. Było to rezultatem ogólnego spadku ilości przychodzących nowych zamówień.

"W wyniku tego przedsiębiorstwa nadrobiły zaległości produkcyjne w najszybszym tempie od trzech miesięcy. Najnowsze dane wskazały także, iż rynek krajowy nieco się załamał, ponieważ całkowita ilość nowych zamówień spadła w nieco szybszym tempie niż ilość zamówień eksportowych" - czytamy w raporcie.

Reklama

We wrześniu mniejsza ilość nowych zamówień w połączeniu z wolnymi mocami przerobowymi wpłynęły na to, iż producenci ograniczyli zatrudnienie.

"Obecny okres spadku zatrudnienia w sektorze został więc wydłużony do siedemnastu miesięcy. Jednak tempo utraty miejsc pracy nie uległo wielkim zmianom w stosunku do sierpniowej jedenastomiesięcznej najniższej wartości" - czytamy dalej.

Negatywna pozostała natomiast presja cenowa, podkreśla firma. "We wrześniu firmy ponownie starały się angażować w agresywne kampanie promocyjne, ponieważ sytuacja na rynku pozostawała bardzo konkurencyjna. W wyniku tych działań średnie ceny pobierane przez producentów spadły przez dwunasty miesiąc z rzędu, aczkolwiek tempo obniżki cen było najwolniejsze od marca" - uważają analitycy.

Najnowsze wyniki badań dostarczyły dalszych dowodów na zwyżkową presję na koszty firm. Po nieznacznym sierpniowym wzroście, we wrześniu średnie koszty produkcji wzrosły w wyraźnym tempie.

"Według respondentów badania, wyższe ceny metali były kluczowym czynnikiem napędzającym wzrost kosztów. Jednak obecne umocnienie złotego osłabiło presję inflacyjną, a tempo inflacji kosztowej odnotowało wartość poniżej średniej z badań długoterminowych" - konkluduje Markit

Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu - spadek aktywności przemysłowej.