- Dobry wynik zawdzięczamy decyzjom o budowie obecnie otwieranych galerii handlowych podejmowanym 2-3 lata temu, w najlepszym okresie koniunktury gospodarczej. Największe obiekty oddane do użytku to: Galeria Malta w Poznaniu, Renoma we Wrocławiu, Galeria Jurajska w Częstochowie, Focus w Piotrkowie Trybunalskim, Cuprum Arena w Lubinie i Bonarka w Krakowie – mówi Katarzyna Michnikowska, analityk Działu Doradztwa w firmie Cushman & Wakefield.

>>> Czytaj też: "Deweloperzy szukają terenów pod centra handlowe"

- Trudności w uzyskaniu kredytów, jakie pojawiły się w br., doprowadziły jednak do wstrzymania budowy kilku znaczących centrów handlowych oraz opóźnienia w procesach deweloperskich wielu planowanych inwestycji. W efekcie w latach 2010-2012 spadnie podaż, co z kolei zmniejszy dostępność nowoczesnej powierzchni handlowej pod wynajem - dodaje.

Będzie to odczuwalne szczególnie w średnich i małych miastach, ponieważ to one przez ostatnie lata były w centrum zainteresowania czołowych deweloperów i inwestorów zarówno międzynarodowych, jak i polskich.

>>> Czytaj też: "Banki znów chcą finansować centra handlowe"

Inwestycje tam zlokalizowane ocenione zostały przez instytucje finansowe jako bardziej ryzykowne z powodu mniejszej siły nabywczej mieszkańców, spadku popytu ze strony sieci handlowych, niższych możliwych do uzyskania stawek czynszowych i większej wrażliwości na potencjalną konkurencję.