Obroty Allegro.pl, największego serwisu e-handlowego w internecie, który posiada około 50 proc. udziałów w całym polskim e-handlu, wyniosły w IV kwartale 1,8 mld zł. W stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego to wzrost o 12,5 proc.

Allegro najsilniejsze

– Sam grudzień to prawie 700 mln zł obrotu i jest to z pewnością rekordowy wynik w dziesięcioletniej historii serwisu w porównaniu do analogicznych okresów ubiegłych lat – mówi Magdalena Krukowska z biura prasowego Allegro.

Według niej, wynik dowodzi, że handel internetowy skutecznie oparł się spowolnieniu gospodarczemu, a Polacy ostatecznie przekonali się do przedświątecznych zakupów w internecie. Podobnie sytuację oceniają też inne sklepy, które poprawiły swoje wyniki. O 6 proc. do około 35 mln zł zwiększył w ostatnim kwartale roku swoje przychody Merlin.pl, największy z e-sklepów w sieci, oferujący m.in. książki, muzykę czy multimedia. To efekt przede wszystkich wzrostu wartości pojedynczej transakcji z ok. 98 do 120 zł, bo ilościowo towarów Merlin sprzedał w tym czasie mniej niż przed rokiem. Wzrost obrotów na całym rynku potwierdzają też jego analitycy.

– Końcówka roku, zwłaszcza dwa ostatnie tygodnie grudnia, były nawet lepsze niż rok wcześniej – ocenia Piotr Jarosz, prezes Dotcom River, wydawcy serwisu Sklepy24.pl, grupującego około 6,5 tys. e-sklepów działających w polskim internecie.

Wbrew obawom rynek rośnie

Według niego wzrost sprzedaży w IV kwartale, który szacować można na 20–30 proc., podciągnął wyniki całoroczne w branży, której wzrost szacować można na około 20 proc. Zdaniem Macieja Idzikowskiego, prezesa e-sklepu z elektroniką Neo24.pl, wzrost wartości rynku może być znacznie wyższy.

– Intuicja i obserwacja rynku podpowiadają mi, że wzrost wartości rynku szacować można nawet na 40- -50 proc. W tym roku rynek może powiększyć się o kolejne 30 proc. Do e-handlu wciąż przekonują się nowe osoby, które wcześniej nie robiły w ten sposób zakupów – dodaje Maciej Idzikowski.

Do tak wysokiej dynamiki przyczynić mogły się małe i średnie e-sklepy, których obroty rosną wciąż w tempie często kilkudziesięcio-, a nawet stuprocentowym.