W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy transakcję na rynku nieruchomości mieszkaniowych przeprowadziło 9 proc. mieszkańców dużych miast, a dalsze 2 proc. jest w trakcie takiej transakcji. Dla porównania w 2008 r. wskaźniki te wyniosły odpowiednio 9 i 3 proc., a w 2007 – 10 i 2 proc.

Ci, którzy zdecydowali się na zakup, szukali zazwyczaj większego lokum. Tak swoje działania wyjaśniało 16 proc. ankietowanych (w zeszłym roku – 19 proc.). Transakcje przeprowadzone jako inwestycje były udziałem 14 proc. badanych, dla dzieci kupowało 13 proc. nabywców, a po 12 proc. wskazań padło na odpowiedzi „chcę zamienić mieszkanie na dom”, „chcę się usamodzielnić i zamieszkać na swoim” oraz „chcę zmienić miejscowość”. Zaledwie 1 proc. ankietowanych kupiło w zeszłym roku nieruchomość pod wynajem (5 proc. zakupów w 2008 r.).

Mimo dynamicznego rozwoju rynku deweloperskiego budowa własnego domu pozostaje najchętniej wybieranym sposobem na zaspokojenie potrzeb mieszkalnych. – Choć 27 proc. osób, które w 2009 r. przeprowadzało nieruchomościowe zakupy, postawiło na nowo wybudowane mieszkanie od dewelopera, dom budowany metodą gospodarczą i poprzedzający go zakup działki budowlanej dostały po 23 proc. wskazań, co razem daje prawie połowę zeszłorocznych transakcji.

Pełny artykuł: Lepiej widziane lokale od dewelopera