| EUR/PLN | 4.3281 | minus | -0.0188 PLN |
| USD/PLN | 3.3899 | minus | -0.0118 PLN |
| CHF/PLN | 3.6029 | minus | -0.0162 PLN |
| GBP/PLN | 5.3611 | minus | -0.0186 PLN |
2010-03-22 14:57 , ostatnia aktualizacja: 2010-03-22 15:25
Akcjonariusze Toyoty w Ameryce występują z masowymi pozwami wobec japońskiej spółki twierdząc, że firma wiedziała o wadach pojazdów i je ukrywała, co może koncern kosztować miliardy i przyspieszyć jego upadek.

Rewolta akcjonariuszy Toyoty na salach sądowych może pogrążyć koncern
Fot. Bloomberg

Akio Toyoda, szef Toyota Motor Corp.
Fot. Bloomberg
Do sądu okręgowego w środkowej Kalifornii prawnicy wmiesili zbiorowy pozew w imieniu inwestorów, którzy nabyli między 22 grudnie m 2006 roku i 2 lutym 2010 roku akcje Toyoty emitowane na nowojorskiej giełdzie – pisze amerykański dziennik „Ne York Post”. Jak podaje firma prawnicza Murray, Frank & Sailer jeszcze do 9 kwietnia akcjonariusze mogą przyłączyć się do pozwu.
Według gazety organizowane są jeszcze co najmniej trzy inne pozwy zbiorowe. „To może być początek końca Toyoty” – twierdzi Jolan Eberhardt, partner zarządzający w banku inwestycyjnym Coutant Capital - wskazując na odszkodowania, jakie mogą wynikać z procesów. Eberhardt dodaje, że firma będzie rzeczywiście w olbrzymich kłopotach, jeśli znajdą się dokumenty potwierdzające, że próbowano tuszować sprawy wadliwych pojazdów.
Akcjonariusze twierdzą, że Toyota prezentowała fałszywe i cele wprowadzające w błąd oświadczenia w prasowych komunikatach, na konferencjach z analitykami oraz w raportach składanych do SEC, amerykańskiego regulatora rynku kapitałowego. Tak było aż do wystąpienia ministra transportu USA, Raya LaHooda z 3 lutego, kiedy publicznie wezwał kierowców do natychmiastowego poddania kontroli samochodów Toyoty
Akcje japońskiej spółki w USA spadły drugiego lutego o 6 proc. i o 12,5 proc. w stosunku do tegorocznego maksimum z połowy stycznia.
| TANIE kredyty mieszkaniowe BEZPŁATNE porównanie. SPRAWDŹ! | Oszczędzaj na lokacie 8,5% Sprawdź! | Kredyty dla firm Porównaj i wybierz najlepszy! | Konto bez ukrytych opłat i Premia do 300 zł.Sprawdź teraz!. |

2012-05-21 11:47
Duża część Europy nadal płonie, ale aktywa obarczone ryzykiem nieco się ustabilizowały po znaczącej zmianie retoryki chińskich decydentów. »

Unia Europejskakryzys gospodarczyfinanse
2012-05-21 11:34
Hiszpania nie potrzebuje żadnej pomocy zewnętrznej dla sanacji swego systemu bankowego, obciążonego złymi aktywami na skutek załamania rynku z 2008 r. - zapewnił minister gospodarki Luis de Guindos.»

2012-05-21 11:33
31 maja Irlandczycy opowiedzą się w referendum, czy zgadzają się przyjąć nowy pakt fiskalny. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby głosowanie nie dotyczyło czegoś, co i tak za chwilę zostanie zmienione.»

2012-05-21 11:28
W piątek na rynkach towarowych dominowali optymiści. »

2012-05-21 11:15
Weekendowy szczyt G-8 w Camp David nie przyniósł konkretów, jednak z drugiej strony rynki nie spodziewały się przełomu po tym spotkaniu. »

2012-05-21 11:11
Weekendowe posiedzenie G-8 przyniosło niewiele istotnych zmian, w związku z czym możemy się teraz skupić na dzisiejszym posiedzeniu niemieckiego ministra finansów Schauble z jego nowo wybranym francuskim odpowiednikiem Moscoviciem. »

2012-05-21 10:34
Prezentujemy przegląd najważniejszych wiadomości ze spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, które ukazały się w serwisach PAP, ISB oraz Bloomberg.»

finanse publicznekryzys gospodarczyUnia Europejskaeuro
2012-05-21 10:29
Warunki postawione przez UE Grecji, Hiszpanii i Portugalii były zbyt wygórowane. Niemcy muszą skorygować nastawioną na oszczędzanie politykę i umożliwić krajom UE szybszy wzrost gospodarczy - pisze "Sueddeutsche Zeitung" w komentarzu na temat szczytu G8.»

2012-05-21 10:19
Eurodolar zgodnie z naszymi przewidywaniami wszedł w fazę korekty. »

2012-05-21 10:17
Podejmowanie konstruktywnych decyzji i szukanie rozwiązań dla strefy euro nie mogło być łatwe.»
Internauci jednak płacą
Czy wejście na giełdę wykończy Facebooka?

EBC przestał udzielać pożyczek greckim bankom| EUR/PLN | 4.3281 | minus | -0.0188 PLN |
| USD/PLN | 3.3899 | minus | -0.0118 PLN |
| CHF/PLN | 3.6029 | minus | -0.0162 PLN |
| GBP/PLN | 5.3611 | minus | -0.0186 PLN |
Internauci jednak płacą



