Dzięki udziałowi w Expo udało się przekazać, że Polska to duży kraj - z jedną czwartą produkcji Europy Środkowo-Wschodniej i jedną trzecią ludności tego obszaru - mówił w piątek Sławomir Majman na konferencji prasowej po spotkaniu Huo Junduo z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem.

Jedną z miar sukcesu na Expo jest liczba chińskich publikacji o naszym kraju i to, że doceniona została pozycja Polski w Europie - mówił Majman. "Tam mówiono Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Polska. Tego też naprawdę się nie spodziewaliśmy" - dodał. Dziękował chińskim współpracownikom za pomoc w przygotowaniu polskiej ekspozycji i całej imprezy.

>>> Czytaj też: Expo 2010 w Szanghaju: Polski pawilon 5. pod względem liczby odwiedzin

Całą trwającą 180 dni wystawę obejrzało ponad 73 mln ludzi. W ocenie szefa szanghajskiego Expo, komisarza Huo Junduo, podczas kolejnych światowych wystaw nie ma sensu próbować pobić rekordu liczby zwiedzających. "Taki efekt można uzyskać organizując imprezę wyłącznie w kraju, który posiada bardzo liczne społeczeństwo" - podkreślił podczas konferencji prasowej Huo Junduo.

Ocenił, że kolejną wystawę w 2015 r. we Włoszech może obejrzeć ok. 20 mln ludzi.

"Trzeba pamiętać też o chińskiej specyfice. To bardzo ludne miejsce, jednocześnie znacząca część Chińczyków nie ma możliwości wyjazdu za granicę" - podkreślał Chińczyk. "Dla wielu osób, które są zainteresowane życiem za granicą Expo było taką okazją, oknem, dzięki któremu mogli zobaczyć świat" - dodał.

>>> Polecamy: Galeria pawilonów na EXPO 2010 w Szanghaju

Pawlak pytany przez dziennikarzy, czy są realne nadzieje i plany, by Expo w nieodległej przyszłości zorganizowano w Polsce, przypomniał, że "gdyby ktoś w 2008 r. powiedział, że w Unii Europejskiej tylko Polska będzie miała dodatni wzrost PKB, to nie mieliśmy tego w najśmielszych marzeniach". "Z wypowiedzi naszego gościa wynika, że najważniejsza jest wyobraźnia i pomysł, by podjąć tego typu wyzwanie" - powiedział Pawlak. "Utrzymanie tego wzrostu jest dobrą bazą, by takie śmiałe przedsięwzięcia realizować" - ocenił.