Jak wyliczyła agencja Bloomberg, w ostatnim kwartale o 22 proc. spadło zadłużenie spółek wchodzących w skład indeksu Stoxx Europe 600, mierzone jako stosunek wielkości zobowiązań do zysków. To największy spadek w ciągu ostatnich siedmiu lat. Analitycy prognozują, że zyski europejskich firm wzrosną w tym roku średnio o 46 proc. Spółki wskaźnika Stoxx Europe 600 mają w 2011 roku zarobić więcej niż firmy wchodzące w skład indeksu Standard & Poor’s 500.

Europejskie firmy spłacają swoje zobowiązania, tymczasem długi państw w Europie ciągle rosną. Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego zadłużenie Unii Europejskiej sięgnie w tym roku 77,5 proc. W przyszłym roku europejska gospodarka zaciągnie kolejne zobowiązania, zwiększając dług do 82 proc.

Jak zauważają analitycy, następuje przesunięcie części długów ze strefy prywatnej do publicznej. Rządy z pieniędzy podatników wspierają chociażby banki, zwiększając tym samym zadłużenie całej gospodarki. W ostatnich latach Wielka Brytania wspomogła kwotą 65 mld funtów Royal Bank of Scotland oraz Loyds Group, Belgia wydała 21 mld dol. inwestując w takie spółki jak Fortis i KBC, ratować miliardami euro swoje banki musi także Irlandia. Tymczasem, od września 2007 roku, stosunek zobowiązań do kapitału własnego spółek wskaźnika Stoxx 600 Banks spadł z 16 do 6,9.