Logowanie / Rejestracja
Logowanie do e-Dziennik Gazeta Prawna

Jeżeli nie posiadasz konta w
serwisie zarejestruj się tutaj

forsal.pl - Giełda Waluty Finanse

statystyki

Ranking wynagrodzeń na świecie. Zobacz, gdzie zarabia się najwięcej

5 września 2011, 05:51
 • 12
 • Drukuj

Statystyczny Szwajcar w kwartał zarobi więcej niż Polak przez cały rok. Z kolei w Tadżykistanie średnio trzeba pracować 14 miesięcy na ekwiwalent jednej pensji Kowalskiego. Gdzie w światowym rankingu wynagrodzeń znajduje się Polska?W rankingu opracowanym przez redakcję Forsal.pl na podstawie danych Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, GUS-u i Eurostatu porównaliśmy średnie pensje w wybranych krajach świata. Spośród 49 uwzględnionych w rankingu krajów pierwsze miejsce zajęła Szwajcaria a ostatnie Tadżykistan.

>>> Polecamy też: Ranking najszybciej rozwijających się krajów świata

Spośród najbardziej rozwiniętych państw najwyższe zarobki otrzymują pracownicy w Europie Zachodniej. Oprócz Szwajcarii, w której średnia miesięczna pensja wynosi prawie 4,5 tys. euro w czołówce rankingu znalazły się Dania, Luksemburg, Norwegia i Irlandia. Stany Zjednoczone ze średnią krajową na poziomie nieznacznie powyżej 3 tys. euro znalazły się na ósmym miejscu, zaś Kanada (2,5 tys. euro) dopiero na piętnastym.

Wśród państw należących do Unii Europejskiej wyraźnie można zaobserwować podział na „starą” i „nową” unię. W krajach dawnej piętnastki pensje były wyższe niż w państwach, które dołączyły do Wspólnoty w 2004 r. i później. Jedynym wyjątkiem jest Portugalia, w której przeciętne zarobki kształtują się na poziomie niższym niż na Cyprze, Malcie i w Słowenii. Najniżej opłacani w UE są pracownicy w Bułgarii. Gorzej od tego kraju w naszym rankingu wypadły tylko republiki dawnego ZSRR.

Polska ze średnią pensją w wysokości niecałych 870 euro znalazła się na 27 miejscu rankingu i zarazem na piątym wśród nowych członków UE. Choć wynik nie jest zły (wyraźnie wyprzedzamy Słowację, Węgry i Estonię), to z pewnością mogłoby być lepiej. Wysokość pensji w Niemczech i Wielkiej Brytanii nadal jest ok. trzy razy wyższa niż w Polsce, co oznacza, że emigracja zarobkowa wciąż ma racjonalne podstawy.

Jednak w większości państw świata sytuacja materialna pracowników jest znacznie gorsza niż w naszym kraju. Gdy więc po sprawdzeniu stanu konta obudzi się w nas zazdrość, że nie zarabiamy jak Szwajcarzy, warto pomyśleć, ile milionów ludzi marzy o tym, by żyć na poziomie przeciętnego Tadżyka. 

>>> Czytaj też: Oto państwa, w których nierówność społeczna jest największaŹródło:forsal.pl
 • 12
 • Drukuj

Najnowsze komentarze:

 • mm2014-06-20 21:27

  Nie mozna porownywac plac brutto, poniewaz w kazdym panstwie sa inne obciazenia. W Polsce sa one bardzo wysokie, ponad 30%!, zarowno dla Kowalskiego, ktory ledwo wiaze koniec z koncem jak i bogacza, tymczasem bogaty wymiga sie z wieszkosci podatkow, bo je wrzuci w koszta (paliwo do samochodu, mycie samochodu, obiad w restauracji, itd.) a Kowalski nic sobie nie odliczy i podatek zaplaci w 100%. Dla porownania: we Francji malo zarabiajacy ludzie nie tylko nie placa podatku (powtarzam: zero podatku dochodowego), to jeszcze dostaja od panstwa PREMIE, czyli dodatkowe pieniedze po rozliczeniu podatku. Malo tego: jesli jest naprawde biedny, to mimo ze pracuje otrzymuje np. darmowa zywnosc. Podobnie jest w Anglii, gdzie biedni sa o wiele bogatsi niz w Polsce.

 • kp.19852014-03-13 08:50

  Sposób wyliczania przecietnego wynagrodzenia jest tak mało odzwierciedlający rzeczywistość, że aż razi po oczach. Według danych statystycznych jego wysokość w 2014 roku ma pójść w górę, a najgorsze jest to, że poszkodowani będą tylko przedsiębiorcy. Przecietne wynagrodzenie przeciez, a właściwie jego 60% wartości, wyznacza podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia ZUS dla osób prowadzących własny biznes. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce pnie się w górę

 • tomciu2014-03-12 22:28

  a gdzie lepiej australia czy szwaicaria??

 • Glina2014-02-12 22:17

  Skąd oni wzięli taki zarobek Polaka??? Ja pracuję już 28 lat w Policji i nie mam takiej pensji jak oni podali 870 Euro!

 • DARIUSZ2014-01-09 16:33

  NIECH POLSKA PODA NAJNIŻSZE PENSJE W KRAJU 1180 ZŁ 290 EURO TO BĘDZIEMY W RANKINGU NA SAMYM DNIE....

 • patriota2013-12-12 10:35

  Zastanówcie się, 2011-09-05, 12:12, napisał:
  Koszty utrzymania w Szwajcarii są 4 razy wyższe niż w Polsce.
  A zarobki 5 razy wyższe. To chyba się opłaca co?

 • kapinka2013-11-10 18:56

  Po 35-ciu latach pracy na rencie dostaje tyle żeby nie zdechnąć z głodu. Czy obliczający miesięczną średnią wpolsce870 euro wliczone są pensje europosłów. Powinniśmy się cieszyć że mamy więcej niż w Czeczeni, ten co to napisał napewno zarabia dużo bo tylko tacy mówią takie bzdury.Np pieniądze szczęścia nie dają powiedział bogacz żebrakowi i zadowolony ze swojej filozofii życiowej poleciał własnym samolotem do Tuskolandii. Cieszmy się biedoto że nie mieszkamy na Sacharze, że naszym dzieciom brzuchynie rosną z głodu, że nie mamy tsunami, trzęsień ziemi, bo to wszystko dzięki Tusku- tusku że wymodlił cud. bądźmy szczęśliwi że każdy mawłasny kąt- POD MOSTEM.

 • Scheduler2013-04-09 03:53

  A gdzie Australia? Jako "starszy planista" zarabiam tu na budowie 4140zl brutto dziennie! (Zycie jest 3-4 razy drozsze niz w Polsce).

 • Analityk programista2013-03-07 13:38

  A to za mycie kibli w Szwajcarii też płacą kilka tys. EUR!?

 • Andrzej g2011-09-06 19:17

  Nie dośc że zarobki takie niskie to jeszcze z kredytem cięzo i jak tu normalnie funkcjonować, chociaż ja niedawno czytałem że szukając z pomoca doradcy duzo szybciej można znaleźć oferte kredytową!

Forsal.pl | Najnowsze artykuły

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie »

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze