Fitch Ratings podwyższył perspektywę długoterminowego ratingu podmiotu (IDR) Polski w walutach obcych oraz w walucie krajowej do pozytywnej ze stabilnej.

Fitch podtrzymał te ratingi na poziomie odpowiednio: A- i A, podała agencja w komunikacie. Fitch podtrzymał też pułap ratingów Polski na poziomie AA- oraz krótkoterminowy rating IDR na poziomie F2.

"Rewizja perspektywy do pozytywnej ze stabilnej odzwierciedla następujące czynniki: deficyt sektora 'general government' Polski wg ESA 95 zmniejszył się o ok. 4,5 pkt proc. PKB od 2010 roku, do ok. 3,4 proc. PKB w 2012 r., stawiając Polskę pomiędzy państwami UE z najlepszymi wynikami. Fitch prognozuje dalszą, łagodną konsolidację - do 3,2 proc. PKB w 2013 r. i 2,7 proc. w 2014 r." - głosi komunikat.

>>> Czytaj też: Bilans i dobry balans, czyli najlepsza w historii równowaga handlowa

Ponadto, agencja wymienia wśród decydujących czynników fakt, iż dług publiczny ustabilizował się - prognozuje, że w 2014 r. osiągnie on 54,5 proc. PKB wobec najwyższego poziomu z 2012 r., tj. 56,4 proc. PKB.

Reklama

"Reformy systemu emerytalnego przyjęte w 2012 r. poprawią sytuację finansów publicznych w średnim okresie. Reformy dotyczące otoczenia gospodarczego - widoczne w poprawie wskaźnika Banku Światowego - są właśnie wdrażane i mogę doprowadzić do zwiększenia się potencjalnego wzrostu w dłuższym terminie" - czytamy dalej.

Fitch podkreśla też, że średniookresowe perspektywy wzrostu PKB Polski są "zdrowe", pomimo oczekiwanego spowolnienia do 1,6 proc. w 2013 r. wynikającego z osłabienia popytu krajowego.

Silny sektor bankowy

Perspektywa dla sektora bankowego w Polsce na rok 2013 pozostaje stabilna, pomimo spodziewanego spowolnienia wzrostu i zyskowności, napisała agencja Fitch Ratings w komunikacie.

"Sektor bankowy w Polsce jest dobrze nadzorowany i stanowi relatywnie silny czynnik ratingu Polski. Perspektywa dla tego sektora na rok 2013 pozostaje stabilna, pomimo spodziewanego spowolnienia wzrostu i zyskowności" - głosi komunikat.

Agencja zwraca uwagę, że udział kredytów hipotecznych denominowanych w walutach obcych (głównie franku szwajcarskim) wynosi 55 proc. całego portfela kredytów mieszkaniowych (65 proc. na koniec 2009) i to stanowi potencjalną słabość ze względu na wahania złotówki. Natomiast udział tych kredytów w kredytach ogółem jest umiarkowany i wynosi 20 proc. na koniec 2012.

>>> Czytaj też: Resort finansów wciąż podtrzymuje prognozę 2,2 proc. wzrostu PKB w 2013 r.

Wysiłki rządu docenione

Dzisiejsza decyzja Fitch Ratings o podniesieniu perspektywy ratingów Polski do pozytywnej ze stabilnej oznacza docenienie wysiłków rządu po stronie konsolidacji fiskalnej, uważa wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z podniesienia perspektywy ratingu przez Fitch z neutralnej do pozytywnej. Jest to docenienie wysiłków rządu po stronie konsolidacji fiskalnej" - powiedział Kowalczyk dziennikarzom w Sejmie.

Wiceminister dodał, że w momencie gdy ratingi w innych krajach są obniżane, to dzisiejszą decyzję agencji Fitch można traktować jako podniesienie ratingu kraju. Kowalczyk podkreślił także fakt, że agencje są bardzo konserwatywne i ostrożne, jeśli chodzi o podwyższanie perspektywy czy ratingów. Należy więc tym bardziej docenić tę decyzję.

"Wpływ na koszy obsługi długu będą widoczne w kolejnych latach, ale na pewno jest bardzo dobra informacja dla rządu, państwa polskiego, jak i dla rynków, szczególnie obligacji skarbowych" - podsumował Kowalczyk.

Wiceminister finansów dodał, że rząd nadal będzie kontynuował politykę konsolidacji fiskalnej, a celem pozostaje zejście z poziomem deficytu poniżej 3 proc. PKB.

ikona lupy />
Fitch Ratings / Bloomberg / Jason Alden