Co jest największym zagrożeniem dla Google’a? – zapytał Larry’ego Page’a dziennikarz amerykańskiego magazynu „Wired”. – Google – odpowiedział bez wahania prezes największego internetowego przedsiębiorstwa świata z rocznymi przychodami ok. 24 mld dol. – Problemy zawsze czają się w środku. Nie znam dobrych firm, które wahają się z podjęciem decyzji. Sukcesy odnoszą te, które działają szybko – dodał.
Tak, w ogólnym zarysie, wygląda problem każdej dużej korporacji. Mają pieniądze, siłę oraz rozmach, ale brakuje im zwinności i dostrzegania w porę zachodzących zmian.
Dlatego teoretycy i praktycy zarządzania szukają sposobów na nauczenie słonia skakania na skakance – zwinnego poruszania się na rynku. I znaleźli. Najnowszy trend to stanie się korpoaniołem biznesu. Innymi słowy: stwórz lub kup mały start-up, który lepiej od ciebie wyczuwa to, co musi nadejść.
Szefowie korporacji doskonale znają zdanie wypowiedziane przez jednego z twórców branży komputerowej Alana Kaya – „Najlepszym sposobem na przewidzenie przyszłości jest jej wymyślenie” – i hasło firmy doradczej Accenture – „Nie chodzi o to, ile masz pomysłów, ale o to, ile z nich wcielisz w życie”. Problem zawsze pojawia się wtedy, gdy trzeba je wprowadzić. Bo najpierw trzeba wskazać innowację, a potem z sukcesem wprowadzić ją na rynek (zgodnie z definicją słownikową dopiero wtedy staje się pełnoprawną innowacją). Stopień trudności rośnie wraz z rozwojem firmy. Im większa, tym bardziej zbiurokratyzowaną staje się organizacją, w której trudno znaleźć przestrzeń na niestandardowe myślenie.
Reklama
Wyznawany od pokoleń kult wielkości i budowy skali w biznesie zaczyna być poddawany krytycznej ocenie. Z budowy wielkich organizacji nikt nie zamierza rezygnować, ale specjaliści dostrzegają, że wielkość ma swoje ograniczenia. Coraz dobitniej widać je w czasach obecnej hiperkonkurencji na globalnym rynku i błyskawicznie zmieniających się przyzwyczajeń klientów, głównie za sprawą wkraczających w kolejne sfery życia nowych technologii. Dlatego najtęższe głowy zarządzania biznesowymi wielorybami szukają sposobów, jak pogodzić wodę z ogniem: zachować wielkość i siłę, ale wspomóc ją innowacyjnością.
Niektóre firmy znalazły sposób. Skoro same nie mogą na powrót stać się zwinnymi start-upami, bo wymagałoby to porzucenia atrybutów wielkiej organizacji – po prostu inwestują w start-upy. Dotychczas aniołami biznesu zazwyczaj stawali się ci, którzy stworzyli jakąś firmę, rozwinęli ją, sprzedali, a zarobione pieniądze chcieli zainwestować w kolejne ryzykowne przedsięwzięcia. Oprócz zastrzyku gotówki oferowali doświadczenie i znajomości. Gdyby zrobić błyskawiczny test i zapytać przypadkowe osoby, z jaką branżą utożsamiają anioły biznesu, większość odpowie, że z internetem czy szerzej – nowymi technologiami. Bo to o nich najczęściej pisze się w mediach jako najbardziej interesujących i nowatorskich.
Teraz pora na kolejną odsłonę tego zjawiska. Najnowszy trend w korporacyjnej przedsiębiorczości: stać się korpoaniołem biznesu.

Zaprosić innowacje

W warszawskiej siedzibie Procter & Gamble, odpowiedzialnej za Europę Środkową i Wschodnią był to dzień nietypowy. Jedna z największych korporacji świata na rynku dóbr szybko zbywalnych ogłosiła w grudniu Dzień Innowacji Cyfrowej. Zaprosiła do prezentacji nowatorskich rozwiązań start-upy z dziedziny technologii cyfrowych. Na całym świecie firma od dawna w podobny sposób szuka interesujących rozwiązań – ponad połowa wdrażanych przez nią innowacji powstaje we współpracy z zewnętrznymi partnerami, a globalnie P&G wydaje na to 2 mld dol. rocznie. W Polsce, a tym samym i w regionie, było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie.
– W naszych relacjach z konsumentami kładziemy ogromny nacisk na sferę komunikacji, która nie może istnieć bez rozwiązań cyfrowych. Postępująca digitalizacja mobilizuje nas do ciągłego poszukiwania nowych technologii – mówi Marek Kapuściński, wiceprezydent Procter & Gamble w Europie Centralnej. Na zaproszenie odpowiedziały 52 firmy, sześć z nich P&G zaprosiło do prezentacji pomysłów. W tym gronie znalazły się m.in. iTraff – zajmująca się technologią rozpoznawania obrazów, Gamfi – specjalizująca się w stosowaniu mechanizmów z gier do angażowania klientów – oraz agencja interaktywna Kirowski Isobar – tworząca aplikacje dla dzieci. Jakie są dalsze zasady współpracy z wybranymi start-upami, P&G nie zdradza, podobnie – jakie konkretnie przedstawiły im pomysły. Konkurencja nie śpi.
P&G nie jest jedyną globalną korporacją, która zainteresowała się polską sceną start-upową. Na podobny krok zdecydował się niedawno inny światowy gigant – Deutsche Telekom. Podczas światowych targów telekomunikacyjnych w Barcelonie ogłosił, że Kraków będzie drugim po Berlinie miastem, w którym uruchomi inkubator dla internetowych start-upów. Mają one tworzyć aplikacje z nowymi usługami dla klientów sieci DT. Najciekawsze pomysły firma dofinansuje kwotą do 30 tys. euro przez pół roku. W tym liczy na pięć koncepcji.
– Interesują nas takie obszary, jak mobilne płatności, media, rozrywka, analiza zbiorów danych, ale też inteligentne domy i e-zdrowie – powiedział DGP Thomas Kiessling, członek zarządu Deutsche Telekom odpowiedzialny za produkty i innowacje. I dodał, że Kraków – gdzie powstaje inkubator – to miejsce w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, w którym oprócz świetnej infrastruktury, bliskości uczelni technicznych jest też wyjątkowy duch przedsiębiorczości. Na to samo zwracał uwagę Google, który – także w Krakowie – otworzył inkubator przedsiębiorczości dla start-upów wraz z polskim funduszem HardGamma Ventures.

Innowacja innowację pogania

Dziennik „Wall Street Journal” przyjrzał się ostatnio raportom rocznym amerykańskich spółek giełdowych i się okazało, że w ubiegłym roku słowa „innowacyjny” użyły one ponad 33 tys. razy. Oznacza to wzrost o 64 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Choć większość firm odmienia przez wszystkie przypadki słowo „innowacja”, to w rzeczywistości – zdaniem gazety – jest to tylko slogan obliczony na to, by wpisać się w istniejący trend. Właśnie w tym celu firmy zatrudniają członków zarządów ds. innowacji, tworzą zespoły kreatywne i piszą strategie innowacyjności.
– Robią to m.in. po to, by zwieść inwestorów, by dać im złudną nadzieję wzrostu w obszarach, w których go nie ma i nie będzie – uważa Clayton Christensen, profesor Uniwersytetu Harvarda i autor książki „Dylemat innowatora”. Żyjemy w erze innowacyjności, a jej brak świadczy o firmie źle. Sugeruje, że jest ona nudna, a w efekcie – nieatrakcyjna. Firmy starają się więc często używać przymiotnika „innowacyjny” na siłę, określając nim co się da, co można porównać do innej mani sprzed kilku lat – nadużywania słowa „inteligentny” (inteligentne były formuły, przepisy, nawet opony).
Ale od samego mieszania – jak stwierdził znany polski felietonista Stefan Kisielewski – herbata nie staje się słodsza. Cukru trzeba dosypać, czyli należy pomóc. Jak? Po pierwsze, uzmysłowić sobie, że duża skala działania nie musi skazywać firm na brak innowacyjności. Magazyn „Harvard Business Review” przypomina badania profesora Geoffreya Westa z Instytutu Santa Fe w Kalifornii, który opisuje wielkie miasta. Jego zdaniem zachodzi tu paradoksalna korelacja polegająca na tym, że im większa metropolia, tym bardziej dynamicznie działa. Na jej wytłumaczenie ma jedno słowo: sieciowość. By zobrazować to jeszcze precyzyjniej, West daje za przykład ludzki mózg – działa on błyskawicznie, jeśli chodzi o reakcje na bodźce, bo jest przecież jedną wielką siecią połączonych ze sobą neuronów. Bez wyraźnej hierarchii. West argumentuje, że firmy w rzeczywistości też są jedną wielką siecią, tyle że działają wbrew sobie. Sieciowość zastępuje w nich hierarchia, przepływ informacji z góry na dół, ale bardzo rzadko z dołu do góry, nie mówiąc już o kontaktach poprzecznych (np. między zespołami). W dużych korporacjach kryje się za tym chęć minimalizacji ryzyka. Ale zabija to inicjatywę i kreatywność. I firmy są jak wieloryby lub słonie – nic nie jest w stanie ich zatrzymać, jednak szybki zwrot jest praktycznie niemożliwy.

Być jak Apple/Google

Walka o bycie dużym