Od jego kształtu zależy, na jakie cele zostaną skierowane fundusze z UE w ramach trzech programów unijnych w Polsce: polityki spójności, wspólnej polityki rolnej i wspólnej polityki rybackiej.
MRR nie ujawnia, jakie wnioski zgłoszono w czasie konsultacji. – Jest za wcześnie. Jesteśmy dopiero na etapie kompletowania uwag, będziemy o nich na bieżąco informować – mówi Piotr Popa, rzecznik resortu. Zdaniem Jerzego Kwiecińskiego, ministra ds. rozwoju regionalnego w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC, wyznaczenie konsultacji tak ważnego projektu na szczyt sezonu wakacyjnego było niefortunne. – Dokument został przygotowany na podstawie założeń umowy partnerstwa 2014–2020, które zostały przyjęte przez rząd 15 stycznia tego roku. Chociaż polityczne porozumienie pomiędzy Radą Europejską, Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską zostało osiągnięte w lipcu, to unijny budżet wieloletni na lata 2014–2020 jeszcze nie został formalnie przyjęty (powinno to nastąpić we wrześniu). Oczekuje się, że pakiet regulacji na nową perspektywę finansową zostanie formalnie przyjęty w październiku. A to wszystko oznacza, że umowa partnerstwa będzie jeszcze podlegać modyfikacjom – twierdzi dr Kwieciński.

>>> Czytaj również: Umowa partnerstwa: dokument, który zaważy na rozwoju Polski

Rządowi jednak zależy na czasie, by jak najszybciej zacząć wydawać środki z nowego unijnego rozdania. Dlatego od razu przechodzi do konsultowania poszczególnych programów operacyjnych. Do 21 października potrwają konsultacje społeczne największego programu w perspektywie 2014–2020, czyli Programu Infrastruktura i Środowisko. Z jego budżetu opiewającego na kwotę ponad 100 mld zł sfinansowane zostaną takie działania i inwestycje, jak: wsparcie gospodarki niskoemisyjnej, ochrona środowiska, przeciwdziałania i adaptacja do zmian klimatu, transport, bezpieczeństwo energetyczne, ochrona zdrowia i kultura.
Reklama
Z kolei wczoraj rozpoczęły się konsultacje Programu Pomoc Techniczna (budżet wyniesie 0,6 mld euro), z którego pieniądze przeznaczane są na obsługę administracyjną programów operacyjnych czy szkolenia urzędników.
Jak usłyszeliśmy w MRR, od teraz sukcesywnie uruchamiane będą konsultacje społeczne pozostałych programów operacyjnych – m.in. PO Inteligentny Rozwój, PO Wiedza, Edukacja, Rozwój czy PO Polska Wschodnia.
72,9 mld euro tyle Polska uzyska z budżetu unijnego w latach 2014–2020
24,2 mld euro tyle wynosi budżet największego programu operacyjnego dla Polski Infrastruktura i Środowisko
85 proc. taki będzie maksymalny poziom dofinansowania UE dla regionów mniej rozwiniętych (oraz 80 proc. dla Mazowsza)
250 mld zł dofinansowanie UE z ostatniej perspektywy w umowach z beneficjentami (dotąd zaksięgowano 88 proc. alokacji na lata 2007–2013)

>>> Polecamy: Wartość Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 to 100 mld zł