"Spółka zacznie działalność w I połowie bieżącego roku. Koszty przekształceń, w tym zmiany warunków umów dla 6,5 mln odbiorców sięgną maksymalnie kilkunastu milionów złotych" - powiedział dziennikarzom Kurella podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku.

Wczoraj PGNiG poinformowało, że na zwołanym na 24 kwietnia nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu spółki podjęta zostanie uchwała w sprawie wyrażenia zgody na wniesienie aportu do spółki PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki PGNiG pod nazwą "Segment Obrotu Detalicznego" poprzez przeniesienie składników majątkowych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa na spółkę PGNiG Obrót Detaliczny.

Kurella liczy także, że w związku z pracami spółki nad realizacją tzw. obliga gazowego URE weźmie pod uwagę wysiłek, jaki wykonała spółka w celu dostosowania się do wymogów ustawowych.

"W ubiegłym roku przez giełdę przeszło przez giełdę gazu ok. 3% naszej sprzedaży. W tym roku chcemy dojść do wymaganych ustawowo 40%. To cel bardzo ambitny, ale realny, ale wydzielenie spółki może w tym pomóc. Nie wyobrażam więc sobie, by kara za niewykonanie obliga gazowego w 2013 r. byla drastyczna" - podsumował Kurella.

Reklama

Od września ub.r. obowiązuje tzw. obligo gazowego, czyli obowiązek sprzedaży paliwa poprzez giełdę - do końca 2013 r. - 30%, w 2014 r. - 40%, od 2015 r. - 55% wprowadzonego do sieci wolumenu.