Wiele wskazuje na to, że embargo na import żywności będzie miało poważne konsekwencje nie tylko dla europejskiej, ale także rosyjskiej gospodarki. Wzrost napięcia geopolitycznego, związany z eskalacją konfliktu na granicy rosyjsko – ukraińskiej, w połączeniu z perspektywą wybuchu wojny handlowej, spowodowały znaczący spadek wartości rosyjskiej waluty oraz ucieczkę inwestorów w kierunku bezpieczniejszych aktywów, w tym amerykańskiego dolara.

W efekcie, kurs rubla spadł w piątek do jednego z najniższych poziomów w historii. Istotnie osłabiła się również w ostatnich dniach siła nabywcza rosyjskich konsumentów. Zdaniem ekspertów, Rosja, posiadająca piąte co do wielkości rezerwy na świecie, sięgające łącznie 1.5 bln dolarów, jest w stanie wytrzymać skutki sankcji gospodarczych przez około dwa lata.

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od publikacji danych obrazujących aktualną sytuację ekonomiczną na Dalekim Wschodzie. W ciągu dnia uwagę inwestorów z Polski przyciągną informacje o wysokości obrotów w handlu zagranicznym. Zza Oceanu napłyną natomiast wiadomości o kondycji kanadyjskiego rynku pracy.