W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,2 proc., podał GUS w komunikacie.

W ujęciu rocznym największe spadki odnotowano w zakresie cen transportu - o 9,7 proc. oraz w dziale "odzież i obuwie" - o 5,0 proc.

Ceny żywności i napojów alkoholowych spadły w styczniu o 3,9 proc. r/r, zaś ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych wzrosły o 2,8 proc. r/r.

Ceny w dziale "użytkowanie mieszkania i nośniki energii" wzrosły o 0,7 proc. r/r, zaś ceny w zakresie "wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego" spadły o 0,3 proc. r/r.

Reklama

"Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,7 proc. Więcej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za warzywa i owoce. Wzrosły ceny mąki pszennej, ryb i owoców morza, tłuszczów roślinnych, ryżu, makaronów i produktów makaronowych, a także artykułów w grupie „mleko, sery i jaja". Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili natomiast za cukier, masło, mięso wieprzowe oraz drobiowe. W styczniu br. ceny napojów bezalkoholowych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu" - czytamy w komunikacie.

Za napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,1 proc. więcej niż w grudniu ub. roku. W styczniu br., w porównaniu do grudnia ub. roku, odnotowano spadek cen odzieży i obuwia (o 3,6 proc.), podał też Urząd.

Piętnastu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się deflacji w zakresie 1,0-1,4 proc. r/r (średnia wyniosła -1,27 proc.). Także Ministerstwo Gospodarki przewidywało, że deflacja pogłębi się do 1,3 proc. r/r w styczniu.

>>> Czytaj też: Komu opłaca się robić doktorat? Zobacz, jak stopień naukowy wpływa na wysokość zarobków