Kluczowe wydarzenia na rynkach walutowych

• USD i JPY idą „łeb w łeb” i umacniają się względem pozostałych walut; dziś waluty te osiągnęły nowe maksima cyklu m.in. względem EUR i CHF.

• GBP stara się utrzymać tempo: para EUR/GBP zbliżyła się do poziomu 0,7000, zanim rynek zadecydował, że wyniki te były na wyrost, a para GBP/USD zeszła w rejony poniżej poziomu 1,5000 (ustanawiając tam możliwe minima cyklu).

• Dolary surowcowe nie podjęły walki: para NZD/USD traci impet i zmierza w kierunku minimum cyklu na poziomie 0,7177 przed zaplanowanym na dziś (na jutro w przypadku mieszkańców Nowej Zelandii) posiedzeniem Reserve Bank of New Zealand.

• Para EUR/SEK osiągnęła najnowsze lokalne minima po nieco lepszym, niż przewidywano odczycie CPI w Szwecji, jednak później nastąpiło niewielkie odbicie. Poziom 9,06 może okazać się interesujący, ponieważ impet spadkowy już wkrótce może się wyczerpać, biorąc pod uwagę, że Riksbank z niezadowoleniem obserwuje obecną sytuację.

• Ceny metali szlachetnych kolejny raz sięgają wieloletnich minimów, przede wszystkim ze względu na mocnego dolara amerykańskiego; następny docelowy poziom ceny złota spot to 1 135 USD za uncję, natomiast w przypadku srebra - 15,00 USD za uncję (skoro poziom 15,50 USD za uncję został już przełamany).

GBP/USD

Para GBP/USD ponownie nabiera impetu spadkowego po tym, jak gwałtowny spadek w parze EUR/GBP wreszcie uzyskał wsparcie w trakcie dzisiejszej sesji. Pokonany został również poziom 1,5000 w efekcie dzisiejszego słabego odczytu dotyczącego produkcji w Wielkiej Brytanii.

Lokalnym poziomem docelowym jest 1,4950, który już pojawił się na horyzoncie, a w przypadku przełamania uwaga wszystkich skieruje się w stronę minimów z 2013 r. na poziomie 1,4815.

EUR/JPY

Wykres ten będzie w przeważającej części biały w przypadku, gdy deprecjacja euro się utrzyma – kolejne interesujące poziomy to 125,00 i 123,00.

GBP/JPY

Para GBP/JPY po spadku odporności GBP i umocnieniu JPY wydaje się ociężała. Jeżeli para ta przełamie poziom 181,00, może to otwierać rejony poziomu 176, a nawet 170.

NZD/USD

Dzisiejszej nocy uwaga na pary z NZD w związku z posiedzeniem RBNZ. Ewentualne cięcia stóp przez bank centralny nie są przewidywane i jeżeli te prognozy się potwierdzą, główny nacisk położony będzie na wytyczne prezesa Graeme’a Wheelera. Kolejnym naturalnym poziomem docelowym w przypadku przełamania minimum 0,7177 będzie poziom 0,7000, a nawet 0,6460, jeżeli utworzy się nowa trzecia fala.