Można wymienić jeszcze wiele handlowanych towarów i dóbr, ale niewiele z nich ma tak duże znaczenie dla światowej wymiany handlowej, jak te wymienione powyżej.

36 z 75 przebadanych przez Bloomberg News krajów i terytoriów może się pochwalić nadwyżką na rachunku obrotów bieżących, czyli najszerszego z pomiarów wymiany dóbr i usług. Czołówka zestawienia prezentuje się następująco: zwyciężył Singapur, tuż za nim uplasowały się Kuwejt, Tajwan, Norwegia, Holandia, Szwajcaria, Katar, Niemcy, Korea Południowa i Dania.

Potężni eksporterzy energii, czyli Kuwejt i Norwegia, znalazły się tuż obok siebie w czołówce zestawienia pomimo spadku cen ropy i szacuje się, że w 2015 roku będą miały nadwyżkę handlową na poziomie co najmniej 10 proc. PKB. W przeciwieństwie do nich, nadwyżka Arabii Saudyjskiej, największego światowego eksportera ropy, spadnie z 15 proc. w 2014 roku do mniej niż 1 proc. w 2015 (według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego).

Aż 8 z 15 państw o największej nadwyżce handlowej pochodzi z Europy Zachodniej, w tym między innymi Holandia, Dania i 3. największy światowy eksporter – Niemcy.

Znaczne wzmocnienie się franka negatywnie wpłynęło na wymianę handlową Szwajcarii. Według szacunków Bloomberga, nadwyżka handlowa Szwajcarii wyniesie 8,3 proc. PKB, chociaż jeszcze niedawno była to wartość dwucyfrowa. Irlandia z kolei powinna zanotować w tym roku najlepszy handlowy wynik od czasu wstąpienia kraju do strefy euro, głównie za sprawą bardzo dobrego eksportu w branży farmaceutycznej.

Niskie koszty pracy ciągle dają przewagę azjatyckim tygrysom. 11 z 13 państw (i terytoriów) przebadanych przez Bloomberga powinno w tym roku mieć wyższy eksport niż import. Liderem całego rankingu jest Singapur, który ma nadwyżkę handlową sięgającą prawie 20 proc. Kolejny w zestawieniu Tajwan powinien zanotować 11 proc. nadwyżkę, a Korea Południowa 7 proc.

Korea Południowa zanotowała w lutym rekordową nadwyżkę handlową, poprawiając poprzedni najlepszy wynik z października 2014. Eksport aut i elektronicznych dóbr podwoił się mniej więcej dwukrotnie od czasów wybuchu kryzysu finansowego.

Po drugiej stronie równania znajdują się najwięksi przegrani handlowej rozgrywki. Należą do nich między innymi największy światowy eksporter kawy i kraj, w którym ilość owiec przewyższa liczbę ludzi.

>>> Czytaj też: Pod jej rządami Francja wyjdzie ze strefy euro i UE? Marine Le Pen chce zostać prezydentem