Jest pyszna i aromatyczna, a zawarte w niej substancje pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. Może być mleczna, gorzka, biała, z bakaliami albo napowietrzana. Mowa o czekoladzie, jednym z najbardziej pożądanych smakołyków świata, który 12 kwietnia obchodzi swój dzień.

Czekolada to wyrób cukierniczy, sporządzany z ziaren kakaowca. Ma wysoką wartość energetyczną - 100 gramów to 500-700 kalorii.

Jak wynika z badań, już w 1750 roku przed naszą erą, Olmekowie zamieszkujący obszary dzisiejszego wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, uprawiali kakaowce. Jednak to nie oni, a Majowie opracowali metodę fermentacji, prażenia i mielenia ziaren. Mieszali zmielone kakao z wodą i mączką kukurydzianą, dodawali miód i sproszkowane chili - w ten sposób uzyskiwali napój zwany gorzką wodą.

Zwyczaj spożywania czekolady przejęli od Majów Aztekowie, dodając do wywaru wanilię, pieprz czy suszone płatki kwiatów.

Do Europy z Ameryki Południowej czekoladę przywiózł Krzysztof Kolumb. Gdy w 1502 roku dotarł do wyspy Guanaja u wybrzeży dzisiejszego Hondurasu, natknął się na aztecką łódź przewożącą nasiona kakaowca. Jednak pierwszy duży transport surowca sprowadził hiszpański konkwistador Ferdynand Cortez. Na Starym Kontynencie jeszcze przez wiele lat napój z ziaren kakaowca nie cieszył się popularnością. Sytuacja zmieniła sie dopiero, gdy hiszpańscy mnisi wpadli na pomysł dosypania do zmielonych ziaren cukru, cynamonu i anyżu. 

>>> Czytaj też: Amerykański naukowiec: czekolada zwiększa szanse na Nagrodę Nobla

Choć czekoladę potrafiono utwardzać, powstały produkt nie miał wiele wspólnego z dzisiejszą czekoladą, ponieważ ziarna nie były odtłuszczane. Dopiero w XIX wieku holenderski chemik Konrad Jan van Houten opracował hydrauliczną prasę, która skutecznie oddzielała tłuszcz od reszty kakaowej substancji.

Pierwsza tabliczka czekolady powstała dopiero w 1839 roku, w Niemczech. Wyprodukowała ją firma Jordan & Timaeus, z kakao, cukru i koziego mleka.

Czekolada oprócz tego, że jest pyszna i aromatyczna, spożywana w umiarkowanych ilościach wspomaga nasze zdrowie i poprawia humor. Dlatego nie powinno dziwić, że na całym świecie ludzie wydają na ten smakołyk łącznie ponad 7 miliardów dolarów rocznie. Według badań, w 2012 roku najwięcej czekolady zjedzono w Szwajcarii - niemal 12 kilogramów na osobę, Irlandii - około 10 oraz Wielkiej Brytanii - 9 i pół. Polacy znaleźli się dopiero na 11. pozycji, z wynikiem około 6 kilogramów. Najmniej czekolady jada się w Indiach i Chinach.

Dzień czekolady jest obchodzony również 4 września.