Strona warsawrising.eu została uznana za najlepszy serwis internetowy instytucji kultury na świecie. Radość jest podwójna, bo serwis wygrał też w głosowaniu internautów. „Cieszymy się również z tego powodu, że te nagrody przychodzą w momencie, kiedy tak często pojawiają się przekłamania dotyczące polskiej historii” - powiedział IAR Jan Ołdakowski.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego tłumaczy, że strona została specjalnie przygotowana w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim, żeby edukowała osoby z zagranicy.

Jury konkursu Webby Awards składa się z 2 tysięcy najważniejszych osób ze świata nowych technologii. Są wśród nich Vinton Gray Cerf - współwynalazca internetu, Arianna Huffington - redaktor naczelna The Huffington Post, Biz Stone - twórca Twittera czy gwiazdy muzyki i filmu, m.in. David Bowie czy Kevin Spacey.

Nagrody zostaną wręczone na uroczystej gali w Nowym Jorku 18 maja 2015 roku.

Strona warsawrising.eu została pomyślana jako uzupełnienie prezentowanej w Berlinie wystawy "Powstanie Warszawskie 1944". Twórcy starali się jak najciekawiej przedstawić trudną historię Warszawy od 1918 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość, po czasy współczesne. Najwięcej miejsca poświęcono historii samego Powstania Warszawskiego i temu, jaką cenę przyszło zapłacić stolicy i Polsce za pragnienie wolności. Serwis zawiera archiwalne filmy, zdjęcia, mapy, animowane infografiki i teksty.

>>> Czytaj też: Google chce ratować swój wizerunek w Europie? Firma zainwestuje 150 mln euro w szkolenie dziennikarzy