Dobra wiadomość dla turystów. Koniec z wysokimi opłatami za roaming

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
16 czerwca 2015, 14:55
Telefon komórkowy i karta SIM
Telefon komórkowy/ShutterStock
Tegoroczne wakacje mogą być nieznacznie tańsze. Z początkiem lipca, jak co roku, spadną opłaty za zagraniczne połączenia telefoniczne. Cieszyć mogą się ci, którzy spędzą wakacje na terenie Unii Europejskiej.

Rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Dawid Piekarz przypomina, że to kolejna obniżka tak zwanego roamingu. Rozmówca IAR wylicza, że za minutę połączenia wychodzącego trzeba będzie zapłacić 95 groszy, a przychodzącego 25 groszy. SMS to wydatek 30 groszy, a MMS złotówki. Także 1 złoty zapłacimy za megabajt danych. Te ceny zawierają podatek VAT. Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina też, że opłaty naliczane są sekundowo, ale operatorzy mają prawo ustanowienia pierwszego impulsu, który nie będzie dłuższy niż 30 sekund.

>>> Czytaj też: UE: Likwidacja roamingu dopiero w 2018 r., ale taniej będzie szybciej

Dawid Piekarz dodaje, że połączenie telefoniczne na terenie wspólnoty mogą być jeszcze tańsze, ponieważ określone stawki są maksymalne. Jeżeli któryś z operatorów telekomunikacyjnych zechce być bardziej konkurencyjny może je obniżyć.

W Unii Europejskiej wciąż nie ma porozumienia co do wysokości stawek za tak zwany hurtowy roaming, rozliczany między narodowymi operatorami. W minionym tygodniu kraje członkowskie wspólnoty deklarowały gotowość do kompromisu z Parlamentem Europejskim w sprawie zniesienia opłat roamingowych, ale nie za wszelką cenę. Na początku tego roku państwa członkowskie wspólnie opowiedziały się za całkowitym zniesieniem opłat dopiero w 2018 roku.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: IAR
Tematy: biznes
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj