Największy wpływ na ten wynik ma wzrost sprzedaży samochodów luksusowych i premium oraz w segmencie perfum i kosmetyków. To jednak nie koniec poprawy. Do 2018 roku rynek dóbr luksusowych wzrośnie o kolejne 17 proc. – osiągając 17 mld zł – wynika z raportu KPMG.

Najszybszego wzrostu sprzedaży powinniśmy się spodziewać w segmencie usług hotelarskich i SPA, które będą rosły w tempie 11 proc. rocznie. Zdaniem autorów raportu przyczyni się do tego otwarcie dużej liczby luksusowych hoteli w naszym kraju.

Warto w tym miejscu zadać pytanie - kto w Polsce napędza popyt na tego typu produkty i usługi? Liczba osób mieszkających nad Wisłą o miesięcznych dochodach powyżej 7,1 tys. zł wyniosła w zeszłym roku 969 tys., a w obecnym po raz pierwszy powinna przekroczyć milion. Łączny dochód najbogatszych w Polsce wynosi obecnie 155 mld zł (5-proc. wzrost w stosunku do 2015).

Najwięcej polskich marek luksusowych i premium działa w segmencie odzieżowym, biżuterii, zegarków i alkoholi. Do najbardziej rozpoznawalnych rodzimych marek reprezentujących ten rynek należą: firmy biżuteryjne Apart i W. KRUK, marki wódek Chopin i Belvedere, producent wysokiej jakości galanterii skórzanej Wittchen oraz kosmetyczna marka Dr Irena Eris.

Do wiodących marek luksusowych w Polsce autorzy raportu zaliczyli też m. in. Bristol, Delphię Yachts, Emanuela Berga, Kazara, Ochnik, Vistulę oraz YES.

Raport pokazuje, że w Polsce silny jest patriotyzm konsumencki. Dla 49 proc. przebadanych przez KPMG respondentów znaczenie ma kraj pochodzenia towarów i usług luksusowych. Jedynie co piąta badana osoba uważa, że kraj z którego wywodzi się marka nie ma dla niej znaczenia, bądź nie potrafiła wskazać jego wpływu na wybór kupowanych przez nią prezentów. Aż 60 proc. bogatych konsumentów twierdzi, że etykietka „made in Poland” zachęca do nabywania produktów i usług.

Co więcej, w Polsce istnieje przekonanie, że rodzime marki oferują korzystniejszą relację jakości do ceny niż zagraniczna konkurencja. Z kolei polskie marki z segmentów alkoholi oraz odzieży wyróżniają się na tle konkurencji pod względem tradycji i historii.

Produkty i usługi marek luksusowych sprzedawane są głównie w centrach handlowych i za pośrednictwem Internetu. Internet ma największy udział przy sprzedaży kosmetyków i perfum (43 proc. osób kupuje je w sieci). W przypadku odzieży, obuwia, galanterii skórzanej oraz zegarków przez Internet kupuje co czwarta osoba.

>>> Polecamy: Dlaczego niskie ceny ropy i paliw w Europie nie są odczuwalne w Polsce?