- Kraje wchodzące w skład BRICS mają duże gospodarki i są wiodącymi producentami i jednocześnie nabywcami złota. W Chinach handel cennym kruszcem odbywa się w Szanghaju, a w Rosji centrum obrotu złotem jest Moskwa. Stworzenie wzajemnych powiązań między miastami spowoduje wzrost wymiany handlowej między tymi dwoma rynkami – powiedział Siergiej Shvetsov, zastępca gubernatora Banku Centralnego Rosji.

Chiny są największym na świecie producentem złota. W ubiegłym roku wyprodukowały 490 ton kruszcu. Rosja zajmuje trzecie miejsce, po Australii, z około 295 tonami. Łącznie ona kraj kontrolują 25 proc. światowej produkcji złota.

Jednocześnie banki centralne Rosji i Chin są największe na świecie nabywcami surowca. Od końca 2008 roku rezerwy złota Chin zwiększyły się prawie trzykrotnie - od 600 do 1762 ton.

>>>Czytaj więcej: Złoto wabi Moskwę. Rosja stała się największym kupcem kruszcu na świecie

Bank Centralny Rosji kupił 356000 uncji złota w lutym i stał się największym odbiorcą metalu szlachetnego wśród banków centralnych na świecie – poinformował dziennik Wiedomosti cytując dane MFW. Rosja ma obecnie 1415 ton złota.

Wśród krajów o największych rezerwach złota, Chiny zajmują piąte miejsce, a na szóstym plasuje się Rosja. Cztery pierwsze miejsce należą do: Stanów Zjednoczonych, Niemiec Włoch i Francji.

Wspólne platforma do handlu złota będzie umożliwiała zakupy kruszcu po niższej cenie i wyeliminuje konkurowanie Chin i Rosji na rynku.

>>>Czytaj więcej: Indie mogą siedzieć na wielkiej kopalni złota. I nawet o tym nie wiedzą