Programy MBA w UE mają też inną przewagę nad odpowiednikami z USA. Są to jednoroczne studia, podczas gdy za oceanem trzeba na nie poświęcić dwa razy dłuższy okres. Pozwala to na oszczędność czasu i pieniędzy - pisze portal Quartz.com.

Koszt studiów na HEC wynosi 81 tys. euro (ok. 91,7 tys. dol.), wliczając w to czesne, zakwaterowanie, wyżywienie oraz dodatkowe koszty. To spora suma, jednak niższa aż o 18 proc. od kosztu studiów w tej samej placówce w 2014 roku.

Dla porównania, dwuletnie studia MBA na Harvard Business School będą kosztowały ponad 200 tys. dol. Obie uczelnie zapewniają studentom finansowe wsparcie.

Wskazane powyżej różnice pomiędzy programami MBA w Europie i USA wyjaśniają duży wzrost zainteresowania studiami na Starym Kontynencie ze strony Amerykanów. Liczba osób z USA rozpoczynających edukację na HEC we wrześniu 2015 i styczniu 2016 roku podwoiła się w porównaniu do analogicznych terminów z zeszłych 12 miesięcy. W poprzednich latach wzrosty były minimalne. Z kolei na IE liczba aplikacji z USA wzrosła przez ostatni rok o 18 proc., natomiast od 2011 roku aż czterokrotnie.

Europejskie szkoły zintensyfikowały także w ostatnim czasie marketingowe działania za oceanem. IE ma obecnie biura w Nowym Jorku, Miami i Los Angeles. Sponsoruje także różne wydarzenia, jak na przykład konkursy na najlepszy biznesplan.

Inna biznesowa uczelnia, londyńska Imperial College, postawiła z kolei na promocję poprzez reklamy Google’a oraz wzrost intensyfikacji działań na stronach specjalizujących się w tematyce MBA takich jak Poets & Quants. Bierze także udział w różnego rodzaju marketingowych imprezach oraz organizuje seminaria dla studentów z USA. Dzięki temu ruch internetowy pochodzący z USA na jej stronie wzrósł aż o 145 proc.