24 spośród 25 firm z najwyższymi płacami działa w branży technologicznej albo konsultingowej – wynika z raportu opublikowanego przez portal Glassdoor. Jedyną firmą spoza wymienionych sektorów jest Visa. W zeszłym roku w pierwszej „25” zestawienia znalazło się dwie firmy z innych branż.

- Ten raport potwierdza, że wysokie płace są skorelowane z pożądanymi na rynku kompetencjami oraz wyższym wykształceniem – mówi Andrew Chamberlain, główny ekonomista Glassdor. Jego zdaniem „wojna o talenty” wyraźnie podnosi płace w niektórych branżach.

Dobrze płacą nawet firmy, które słabo radzą sobie na giełdzie. Można do nich zaliczyć m. in. Twittera oraz LinkedIn, które po IPO osiągają rozczarowujące wyniki na parkiecie, jednak pomimo tego znajdują się w czołówce płac. Uber, Airbnb oraz Pinterest nie znalazły się co prawda w czołówce zestawienia, ale i tak pozwalają zarobić rocznie 6-cyfrową kwotę.

>>> Polecamy: Technologiczny gigant tnie zatrudnienie. Zwolni 12 tys. osób na całym świecie

Najlepszym pod względem wysokości wynagrodzeń pracodawcą w 2016 roku jest konsultingowa firma A.T. Kearney. Tuż za jej plecami znalazły się Strategy& oraz Juniper Networks. W pierwszej dwudziestce zestawienia plasują się także rozpoznawalne w Polsce firmy takie jak Google, Boston Consulting Group, Visa, Facebook oraz Twitter.

Lista najhojniejszych pracodawców w sporej mierze pokrywa się z zestawieniem (również przygotowanym przez Glassdoor) najlepszych miejsc do pracy. Na obu znalazły się m. in. Facebook, LinkedIn oraz Boston Consulting Group. – Nawet jeśli gdziekolwiek zaproponowanoby mi wynagrodzenie na poziomie 150 proc. obecnego, nigdy nie zmieniłbym pracy. W LinkedIn mam wyjątkową okazję do pracy z niezwykle inteligentnymi ludźmi, którzy ciężko pracują, ale potrafią też dobrze się bawić po wykonaniu obowiązków! – napisał jeden z użytkowników Glassdora.

Przy konstruowania rankingu Glassdoor wziął pod uwagę tylko firmy, które w okresie od marca 2015 do marca 2016 roku zatrudniały co najmniej 50 osób.

>>> Polecamy: Współtwórca sukcesu Atari i Electronic Arts inwestuje w polskie start-upy