Obama przed rozpoczęciem szczytu NATO w Warszawie spotkał się w warszawskim hotelu Marriott z szefami Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem.

Na konferencji po spotkaniu amerykański prezydent podkreślił, że Stany Zjednoczone będą zwalczać Państwo Islamskie w Syrii i Iraku.

"W samej Europie będziemy wspierać Ukrainę, wówczas gdy Ukraina dokonuje kolejnych ważnych reform gospodarczych. Stany Zjednoczone będą też dalej utrzymywać sankcje wobec Federacji Rosyjskiej do chwili kiedy Rosja zacznie spełniać zobowiązania związane z porozumieniami mińskimi" - zapowiedział Obama.

Dodał, że na posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej będzie mowa o "dalszym zacieśnieniu współpracy miedzy UE i NATO".

"Będziemy dalej wspierać UE we wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego zapewniając też dostawy ze strony Stanów Zjednoczonych" - podkreślił Obama.

Zapowiedział, że będą kontynuowane negocjacje dotyczące umowy handlowej TTIP. "To doprowadzi do zwiększenia możliwości zatrudnienia oraz wzmocni gospodarkę Stanów Zjednoczonych i UE" - podkreślił amerykański przywódca.

>>> Czytaj też: "Bestia", agenci Secret Service, snajperzy na dachu. Prezydent Obama jest już w Warszawie

"Europa najbliższym przyjacielem USA"

Europa pozostaje przyjacielem i sojusznikiem USA, Europa jest naszym nieodzownym partnerem - mówił w piątek w Warszawie prezydent USA Barack Obama po spotkaniu z szefami Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej Donaldem Tuskiem i Jean-Claude Junckerem.

Obama wyraził przekonanie, że USA i Europa mogą zrobić jeszcze więcej na świecie na rzecz wyznawanych wspólnie wartości takich jak demokracja i prawa człowieka. Podkreślał łączące USA i Unię Europejską więzy historyczne a także gospodarcze.

Amerykański prezydent wyraził przekonanie, że mimo podjętej w referendum przez większość Brytyjczyków decyzji o wyjściu ich kraju z UE, Unia Europejska i Wielka Brytania będą nadal pracować ze sobą w sposób pragmatyczny.

"Świat potrzebuje silnej, dobrze prosperującej i solidarnej Europy; w Stanach Zjednoczonych macie silnego partnera" - zapewniał Obama.

Spotkanie prezydenta USA z szefami Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej odbyło się przed rozpoczęciem szczytu NATO w Warszawie, którego obrady zainaugurowane zostaną w piątek wczesnym popołudniem.

>>> Czytaj też: Cztery bataliony w Polsce i krajach bałtyckich. "Atak na jednego sojusznika wywoła reakcję całego NATO"