Nauka - NIE

W procesie nauki nasz mózg analizuje i zapamiętuje fakty. Gdy włączamy muzykę, poddajemy mu dodatkowe „dane słuchowe” do analizy. Wówczas zamiast na nauce, mózg może skupiać się bardziej na muzyce, a skojarzenia czynione podczas procesu zapamiętywania mogą przebiegać w niewłaściwy sposób. Ryzyko takie wzrasta, gdy muzyka, której słuchamy, zawiera też słowa. Dlatego w trakcie nauki lepiej zrezygnować ze słuchania muzyki.

Powtarzalna praca - TAK

Z inną sytuacją mamy do czynienia, gdy nasza praca jest powtarzalna. Z badań wynika, że jeśli w czasie takiej pracy słuchamy muzyki, wówczas wykonujemy zadania szybciej i robimy mniej błędów. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w trakcie słuchania ulubionej muzyki wytwarzane są dopamina, serotonina i noradrenalina, czyli neuroprzekaźniki, dzięki którym czujemy się bardziej zrelaksowani i szczęśliwsi, a zatem lepiej wykonujemy swoją pracę.

Co więcej, sprawdza się to nawet w przypadku skomplikowanych czynności, takich jak operacje. Często zdarza się, że chirurdzy słuchają w czasie pracy muzyki, co pozwala im pozbyć się stresu i skoncentrować na wykonywanym zadaniu. Mniejszy stres oznacza również lepsze interakcje ze współpracownikami.

Głośne miejsce pracy - TAK

Jeśli pracujemy w miejscu, gdzie panuje hałas, nasz mózg zużywa więcej energii, aby przetworzyć wszystkie docierające do niego dane, przez co w mniejszym stopniu skupia się na właściwym wykonywaniu pracy. Rośnie wówczas poziom hormonów stresu – kortyzolu oraz zmniejsza poziom dopaminy. Słuchanie muzyki w takich warunkach może pomóc, gdyż odcina nas od zbyt wielu bodźców z zewnątrz i pomaga obniżyć stres, a przez to skupić się na wykonywaniu pracy.

Słuchanie nowej muzyki - NIE

Jeśli w trakcie pracy chcemy słuchać muzyki, której jeszcze nie znamy, wówczas lepiej ją wyłączyć. Wszystko, co zawiera w sobie element nowości, zaskoczenia, w większym stopniu angażuje nasz mózg, przez co skupienie na pracy jest trudniejsze.

Jakiej muzyki słuchać?

Najlepiej, aby muzyka, której słuchamy podczas pracy, nie zawierała słów. Jeśli jednak zawiera słowa, dobrze, aby były to znane i lubiane przez nas utwory. Powinno się unikać słuchania nowej, nieznanej muzyki.

>>> Czytaj też: Jak przygotować dziecko do osiągnięcia życiowego sukcesu? Nauka rozwiewa wątpliwości