statystyki

Choć liczba ludności spada, to rośnie liczba gospodarstw domowych [INFOGRAFIKA]

10 sierpnia 2016, 21:01
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Liczba ludności

Liczba ludnościźródło: DGP

Single i samotne osoby starsze też zwykle prowadzą samodzielne domy.

Reklama

Reklama

W najbliższych czternastu latach zmniejszać się będzie liczba ludności naszego kraju, ale równocześnie liczba gospodarstw domowych zwiększy się aż o 1,3 mln. Będzie to napędzać popyt na nowe mieszkania.

W 2030 r. w gospodarstwach domowych będzie żyło w Polsce 36,9 mln osób, czyli o prawie 1,2 mln mniej niż obecnie – wynika z prognozy GUS. Oczywiście to efekt starzenia się społeczeństwa i stosunkowo małej liczby dzieci, które będą przychodzić na świat. W tym czasie liczba gospodarstw domowych zwiększy się o 1,3 mln. Paradoks jest pozorny, bo śmierć starszych osób nie powoduje automatycznie zniknięcia gospodarstw domowych, ponieważ umiera zwykle najpierw jeden z partnerów. Po tym fakcie wdowa albo wdowiec mieszkają albo samodzielnie lub z kimś z rodziny (wdów jest więcej, ponieważ kobiety żyją przeciętnie o osiem lat dłużej niż mężczyźni).

Równocześnie przybywać będzie usamodzielniających się dzieci, a młodzi ludzie po pierwsze coraz później decydują się na małżeństwa, a po drugie coraz częściej wybierają życie bez partnerów. Dlatego powiększać się będzie liczba gospodarstw domowych. – Punktem wyjścia dla utworzenia gospodarstwa domowego jest własne, albo wynajmowane mieszkanie lub dom – zwraca uwagę prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego. Dlatego, jego zdaniem, przy rosnącej liczbie gospodarstw domowych należy oczekiwać znacznego popytu na nowe lokale mieszkalne.

Z danych GUS wynika również, że zmiany w liczbie gospodarstw domowych będą regionalnie mocno zróżnicowane. Dlatego firmy budowlane będą mieć więcej pracy na przykład na Podkarpaciu gdzie liczba gospodarstw domowych zwiększy się o 87 tys. niż w woj. łódzkim, gdzie wzrośnie ona tylko o 38 tys.

Sytuacja ta zmieni się po 2030 r., gdy liczba gospodarstw domowych zacznie się w Polsce zmniejszać i w ciągu 20 lat spadnie o 12 proc. – W konsekwencji wyraźnie skurczy się też zapotrzebowanie na mieszkania – ocenia prof. Szukalski.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze