statystyki

Huta Krosno sprzedana za pół ceny. Wierzyciele spłaceni, akcjonariusze odprawieni z kwitkiem

26 sierpnia 2016, 17:15 | Aktualizacja: 26.08.2016, 17:55
Źródło:forsal.pl
Huta w Krośnie

Huta w Krośnieźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Za 120 mln zł syndyk masy upadłościowej Krośnieńskich Hut Szkła Krosno sprzedał południowoafrykańskiemu funduszowi upadły w 2009 r. zakład. Akcjonariusze alarmują: huta została sprzedana za połowę obecnej wartości. I kierują sprawę do prokuratury

Reklama

Reklama

Transakcja opiewa w sumie na prawie 300 mln zł – 120 mln zł wartość zakładu, plus zapasy, plus nakłady inwestycyjne. A 300 mln zł to właśnie tyle, ile powinni dostać wierzyciele słynnej fabryki. 7000 akcjonariuszy zostanie z niczym. Swoje straty szacują na przynajmniej 100 mln zł.

- Prawo upadłościowe faworyzuje wierzycieli, akcjonariusze są w nim na szarym końcu. Dlatego wierzyciele zostaną spłaceni w 100 proc., a my zostaniemy z niczym – mówi Forsalowi przedstawiciel akcjonariuszy Krosna, Dariusz Dąbek. - Chwała syndykowi za ostatnie lata pracy w hucie, bo naprawdę sporo pracy włożył w to, by po ogłoszeniu upadłości w 2009 r. zakład zaczął powolutku stawać na nogi i wreszcie zaczął na siebie zarabiać. Znacząca poprawa nastąpiła w ostatnich 12 miesiącach, oczywiście pomógł także wyższy kurs dolara. Prognozowany zysk EBITDA na ten rok to ok. 42 mln zł. To jak można sprzedać zakład za 120 mln zł zwłaszcza w momencie, w którym wcale do tej sprzedaży nie musiało dochodzić? Dlaczego wnioski o zamianę upadłości likwidacyjnej na układową były oddalane? Dlaczego sprzedano hutę na podstawie słabszej wyceny z 2014 r. nie zlecając nowej, która pokazałaby, że zakład jest wart dwa razy więcej i na wyjściu zaproponowano cenę tylko 105 mln zł? - zastanawia się.

Nowym właścicielem huty Krosno będzie południowoafrykański fundusz Coast-2-Coast, który nie tak dawno kupił firmę Sonko – producenta m.in. wafli ryżowych.

- Podobno ten fundusz dysponuje kapitałem 650 mln euro, zresztą za hutę już zapłacił. Jednak jak zaczęliśmy dokładnie sprawdzać tę firmę, która w hucie występuje jako Krosno Glass, okazało się, że jest pośrednio kontrolowana przez spółkę na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, przy czym struktura kapitałowa zahacza jeszcze o spółki maltańskie i jest bardzo rozbudowana – wylicza Dąbek.

Zdaniem akcjonariuszy działania syndyka na ostatniej prostej w Krośnie są zupełnie niezrozumiałe. Dąbek wskazuje, że nabrały tempa w ostatnim miesiącu, z sądu przychodziły pisma z błędami, a zawiadomienia akcjonariuszy, m.in. pismo do Prokuratora Generalnego, pozostawały bez odzewu z prostego powodu, czyli okresu wakacji.

W zawiadomieniu do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez syndyka czytamy, że wzrost EBITDA huty Krosno w 2015 r. w porównaniu do roku 2014 to 48,4 proc., z kolei prognoza na 2016 r. w porównaniu z wynikiem z 2014 r. to wzrost o 71,4 proc.

„Nieujawnienie tych informacji i brak aktualizacji wyceny przedsiębiorstwa miały swój bezpośredni wpływ zarówno na ograniczoną liczbę oferentów jak i uzyskaną cenę” - piszą akcjonariusze Krosna w zawiadomieniu złożonym w Prokuraturze Krajowej w sierpniu. Zarzucają też syndykowi wybór oferty z naruszeniem prawa.

Spytaliśmy w Ministerstwie Skarbu Państwa o tę transakcję, jednak resort rozkłada ręce – hutę sprzedał syndyk, a nad syndykiem „władzę” ma sąd.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Tagi:krosno, huta

Reklama

 • oBożenko(2016-08-26 20:34) Odpowiedz 2910

  Syndyk to mafijna struktura w naszym kraju. I tu jest problem. Ziobro raczej za słaby żeby im podskoczyć do to stare komunistyczne łby które nie cofną się przed niczym.. A wy polaczki drzyjcie koty, a i tak Was okradną...

 • NIE_dla_soly(niez)darności(2016-08-26 18:01) Odpowiedz 257

  I jak Soly(nieza)daruchy ? Zadowolone jesteście takiesyny ?

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • akcjonariusz(2016-08-27 08:22) Odpowiedz 163

  ale numer, swoich wykręcą a obcym dadzą zarobić a ja się pytam gzie był ten fundusz jak potrzeba było pieniążków w 2008 wtedy akcjonariusz był potrzebny szwindel jak cała GPW. Skoro staneli na nogi powinni wrócić na GPW a nie jakieś qwa czary mary

 • kibic(2016-08-26 18:49) Odpowiedz 1610

  A za którym to podejściem udało się sprzedać hutę? Polski inwestor dawał jeszcze mniej za hutę więc na czym ma polegać to zawiadomienie do prokuratury? Tym bardziej że sam syndyk okazał się bardzo sprawnym managerem i dobrze kierował działalnością huty. Inwestorzy nie słyszeli o ryzyku inwestowania? Gdzie to jest napisane że jest 100% gwarancji zwrotu wkładów własnych? Niech zobacz a co się dzieje z kapitałami na GPW!

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Niemiec i zdrajca(2016-08-27 07:17) Odpowiedz 133

  Przynajmniej przeżyją a nie jak FSO co nasi Einsteini ekonomi z Solidarności doprowadzili do bankructwa.

 • Gość(2016-08-26 18:43) Odpowiedz 724

  Nie było chętnego kto zapłacił by więcej. Lepiej sprzedać za taką cenę niż miałoby to upaść i wtedy byłoby jeszcze mniej pieniędzy.

 • Byku(2016-08-29 10:28) Odpowiedz 00

  Kto da więcej?

 • akcjonariusz:)(2016-09-01 12:06) Odpowiedz 00

  kiedyś mój dziadek zawsze mówił że du... szkłem nie powycierasz i miał racje, teraz i ja to wiem, pozdrawiam wszystkich co próbowali

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze