Eksport Niemiec nieoczekiwanie spadł w lipcu o 2,6 proc. miesiąc do miesiąca, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po wzroście miesiąc wcześniej o 0,2 proc., po korekcie z +0,3 proc. - poinformował Federalny Urząd Statystyczny w komunikacie. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,4 proc..

Import w ujęciu miesięcznym spadł o 0,7 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 1,1 proc., po korekcie z +1,0 proc. - podali statystycy. Tu oczekiwano wzrostu o 0,5 proc.

Nadwyżka w handlu zagranicznym Niemiec wyniosła 19,4 mld euro w lipcu br. (w ujęciu wyrównanym sezonowo), podał niemiecki urząd statystyczny Destatis. Konsensus rynkowy wynosił 22 mld euro nadwyżki.

Kilka dni wcześniej na rynek napłynęły też zaskakująco słabe dane z niemieckiego sektora przemysłowego. W lipcu produkcja przemysłowa niespodziewanie spadła o 1,5 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 1,1 proc., po korekcie. Analitycy spodziewali się, że produkcja wrośnie o 0,1 proc., po wzroście poprzednio o 0,8 proc. przed korektą.

W ujęciu rocznym produkcja przemysłowa spadła o 1,2 proc., po uwzględnieniu dni roboczych, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,9 proc., po korekcie z +0,5 proc. Tu analitycy oczekiwali wzrostu o 0,2 proc.

>>> Czytaj też: Największa nadwyżka handlowa na świecie? Niemcy idą na kolejny rekord