statystyki

Mundurowi na emeryturę po sześćdziesiątce

15 września 2016, 06:12 | Aktualizacja: 15.09.2016, 13:36
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Policja

Policjaźródło: ShutterStock

Przywileje dla funkcjonariuszy zostaną ograniczone. Policjanci, strażacy czy żołnierze odpoczną dopiero po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego.

Reklama

Reklama

Rząd PiS po cichu szykuje rewolucję w świadczeniach dla służb mundurowych. Jak dowiedział się DGP, wypłaty emerytur dla ich przedstawicieli będą możliwe dopiero wtedy, gdy osiągną oni powszechny wiek emerytalny. Na razie to wciąż 67 lat, zgodnie z deklaracjami rządu ma on być obniżony (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Takie rekomendacje mają się znaleźć w konkluzjach przeglądu emerytalnego prowadzonego przez ZUS i resort pracy.

Dziś policjanci, wojskowi itd. mogą wnioskować o wypłatę emerytury po osiągnięciu wymaganego stażu służby. Minimalny to 15 lat (ma on wzrosnąć do 25 lat pracy i 55. roku życia). Jeśli zmiany proponowane w przeglądzie wejdą w życie, funkcjonariusz, nawet gdyby spełnił kryterium stażowe i odszedł ze służby, musiałby czekać na wypłatę świadczenia do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Do tego czasu, jeżeli nie chciałby służyć dalej, musiałby pracować w innym zawodzie. A jeśli byłoby to niemożliwe z powodów zdrowotnych? Jak inni ubezpieczeni w ZUS mógłby liczyć na rentę.

Zielone światło rządu dla tej rekomendacji nie oznacza, że weszłaby w życie od razu. Z uwagi na ochronę praw nabytych niezbędne byłoby wprowadzenie okresu przejściowego.
Oprócz rozwiązania opisanego wyżej system mundurowy może czekać jeszcze jedna korekta. Chodzi o ograniczenie przywilejów wynikających z niego do stanowisk i funkcji wiążących się z faktycznym ryzykiem uszczerbku na zdrowiu. – Szczególne uprawnienia emerytalne powinny mieć tylko osoby, których służba jest niebezpieczna. Pozostałe na stanowiskach urzędniczych lub kierowniczych weszłyby do systemu powszechnego – mówi osoba znająca efekty przeglądu. W rezultacie system emerytur mundurowych upodobniłby się do modelu obowiązującego w górnictwie. Tam na specjalne świadczenia mogą liczyć osoby pracujące pod ziemią.

Wejście w życie proponowanych zmian oznacza oszczędności dla budżetu. Łączny koszt wypłat emerytur mundurowych to 15 mld zł rocznie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

  • Ben(2016-09-15 06:45) Odpowiedz 13670

    Jesli PiS to wprowadzi to płacz nie płacz zagłosuje na nich

    Pokaż odpowiedzi (15)
  • Łukasz(2016-09-15 08:08) Odpowiedz 10042

    Poważna Gazeta a pisze bzdury, przepisy już dawno się zmieniły i policjant czy strażak musi chcąc przejść na emeryturę przepracować min. 25 lat w resorcie i osiągnąć 55 rok życia !!!! czyli idąc do służby po szkole średniej musi pracować min. 36 lat w służbie co jest niezwykle ciężkie, bo to praca fizyczna i dla bezpieczeństwa ludzi a organizm niestety też się starzeje, można napisać, że kierowca czy piekarz też ma problemy zdrowotne, ale osobiście nie chciałbym być ratowany przez 55 letniego dziadka, który niedomaga podczas pożaru czy wypadku, natomiast taki dziadek chleb może mi upiec!!! Pomysł przytaczamy przez gazetę jest chory, co miałby robić np. 55-60 letni policjant czy strażak czekając na emeryturę w 67 roku życia ??? przebranżowić się ??? jak ?? w tym wieku ?? pewnie wielu z czytających ten komentarz będzie mnie rugała, a ja wolę zachować przywileje dla służb bo jak się okazuje płacimy za nie tylko 76 zł co jest kroplą w morzu (proszę zobaczyć sobie co i jakiej kwocie finansujemy z podatków!), czy to dużo za bezpieczeństwo, może nie na najwyższym poziomie, ale dość przyzwoitym, wprowadzenie kolejnych zmian i oszczędzanie spowoduje spadek znaczny bezpieczeństwa w zamian za może 10 zł oszczędności na obywatelu. Radziłbym szukać oszczędności np. w ZUSie czy KRUSie !!! a nie rozdawać po 500 zł i pogłębiać dziurę budżetową !!!! PS. Proponuję sprywatyzować straż pożarną - niech wystawia rachunki za usługi ratownicze, zobaczymy co powie obywatel jak mu rachunek przyjdzie ??!!??

    Pokaż odpowiedzi (9)
  • zx(2016-09-15 07:10) Odpowiedz 9364

    Popieram!

  • Piotr34(2016-09-15 08:16) Odpowiedz 88191

    Jak czytam glupie komentarze pisane chyba przez samych gliniarzy to az mi sie chce wyc.WRESZCIE ktos sie za te wyniesione z komuny przywileje zabiera.

    Pokaż odpowiedzi (11)
  • On(2016-09-15 07:23) Odpowiedz 7440

    Ciekawe kto wtedy będzie naraża tyłem w obronie tych polityków... niech to wprowadzą a w służbach będzie taki przeciąg, że zaczną zatrudniać Ukraińców..

  • f-sz SW(2016-09-15 08:40) Odpowiedz 7427

    Witam wszycy obywatele chca zmian dla slużb mundurowych ok. Ale jakcoś zmieniamy to zmieniamy niech placa za nadgodziny, praca w swieta,weekendy,nocki itp. a nie rzad bierze co im sie podoba to z ustawy to z kodeksu pracy co im jest korzystniejsze. A wiek juz tak obowiazuje 25lat sluzby i 55 wiek. A chcialbylm to widziec jak 50 paro letni policjant biega po ulicy za 20 paro latkiem czy żołnierz w tym wieku broni naszego kraju i napewno w tym kraju bedzie wtedy bezpiecznie.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • Żołnierz WP(2016-09-15 10:36) Odpowiedz 6618

    Panowie i drogie Panie, Jestem oficerem WP wstępując do służby nie myślałem o przejściu na wcześniejszą emeryturę ani o "wielkich" korzysciach z nią związanych. W służbie nie jest tak jak się innym wydaje ciągle podnoszenie kwalifikacji, znajomość języków, rozłąka z rodziną to chleb powszedni na co nie narzekam, ponieważ zawód ten mimo to że jest niedoceniany przez wielu, daje mi dużo satysfakcji i jestem dumny z tego że jestem Oficerem WP. Emerytura która przysługuje mi od kilku lat jest formą takiego " mojego zabezpieczenia" w razie gdybym nie mógł już służyć lub sytuacja życiowa mnie do tego zmusiła mógłbym bezpiecznie zadbać o zdrowie lub los swojej rodziny- wiedząc że dla ojczyzny zrobiłem wszystko co mogłem. To co ludzie piszą , jak to w mundurowce jest dobrze niech zapoznają się z charakterem wykonywanych zadań, wymaganych kwalifikacjach, dyspozycyjnoscia oraz pensja jaka dostajemy i wtedy niech mówią o przywilejach i czy za to wszystkie wyrzeczenia po 15 latach chcieliby przejść na emeryturę 1500 zł miesięcznie. Pozdrawiam

    Pokaż odpowiedzi (5)
  • X(2016-09-15 07:52) Odpowiedz 5821

    Czyli co zachęci ludzi do służby w policji czy wojsku trzeba będzie podnieść pensje i obniżyć wymagania

  • Dekiel POLAK(2016-09-15 09:18) Odpowiedz 4827

    nakazać policjantom prace do śmierci, nie płacić pensji dawać miskę wodzianki dziennie i kawę zbożową w nagrodę - KOLOSALNE oszczędności, 100% zadowolenie GAWIEDZI czyli ********* polskiego społeczeństwa a co tam bezpieczeństwo, przecież polak mądry dopiero PO SZKODZIE !!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Yark(2016-09-15 07:21) Odpowiedz 3917

    To nie przejdzie. Nie ma szans na wprowadzenie takich zmian przed wyborami!

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • ghghg6(2016-09-15 08:44) Odpowiedz 3533

    Kiedy mundurowi zaczną płacić składki emerytalne ?????

    Pokaż odpowiedzi (7)
  • PP(2016-09-15 09:14) Odpowiedz 3222

    Byłoby pięknie, aż się nie chce wierzyć. Czekam, kiedy się wezmą za sędziowskie święte krowy, które składek nie płacą w ogóle i pasożytują na zatrudnionych w prywatnym sektorze. No i oczywiście za rolników, którzy płacą tylko symboliczne składki.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • jacezar(2016-09-15 09:10) Odpowiedz 3132

    Pierwsza dobra zmiana. Co ciekawe, patrząc na polską policję jak pracuje, czyli wypisywanie mandatów za prędkość, pasy, światła, piwko, czerwone światło, nie na pasach, itp. to wcale nie potrzeba niewiadomo jakich super sprawnych kulturystów. Spokojnie ludzie z PEFRONu to mogą wykonywać nawet. Mogą to nawet być już i emeryci.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • brak słów(2016-09-15 12:39) Odpowiedz 3010

    Ależ to polskie społeczeństwo jest głupie. To najbardziej naiwny i wrażliwy na populizm naród. Żadnej sensownej analizy, żadnego logicznego myślenia. Tylko wrogość, pazerność, zazdrość, niewiedza i syndrom psa ogrodnika. Ja jednak widzę w tym zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa w przyszłości. PIS jak widać realizuje powoli plan rozkładu naszego państwa co pozwoli na zbudowaniu na zgliszczach swoich mrzonek dotyczących państwa zamordystycznego opartego na tylko i wyłącznie "ICH" wizji. Zadajcie sobie pytanie; kto pójdzie do pracy w resortach mundurowych? Jaka będzie jakość i wartość tych ludzi? Kto będzie się użerał w kontaktach codziennych z tymi ludźmi? Ludzie wartościowi już teraz nie garną się do służb albo rezygnują po roku lub dwóch. Ja miałem 1/2 roczny staż w zakładzie karnym i było kilka wakatów. Na propozycję pracy odpowiedziałem negatywnie. Dziękuję za użeranie się ze złem całego świata skumulowanym w jednym miejscu. Studiuję bezpieczeństwo narodowe i mam już trochę inne spojrzenie na ten temat.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • xyz(2016-09-15 09:10) Odpowiedz 2833

    I bardzo dobrze. Koniec z tymi komuszymi przywilejami rodem z PRLu. Ci co tak płaczą jak to wiek uniemożliwi wykonywanie służby - jakoś tak jest, że w służbach pełno stołków i pracy, która nie wymaga super sprawności fizycznej. Oczywiście za lata pracy w oddziałach prewencji, grupy AT i inni na pierwszej linii, gdzie naprawdę trzeba walczyć z różnym penerstwem czy żywiołem, to za to faktycznie niech im się szybciej liczy jak górnikom na dole. Natomiast po skończeniu służby w tych niebezpiecznych zajęciach mogą iść do pracy biurowej, szkolenia młodych, dowodzenia, rzecznikowania, dyżurnego, dzielnicowego, drogówki itd. O wojsku to już szkoda gadać - ich to nawet prywatne firmy ochroniarskie muszą chronić :-D W ogóle wszyscy powinni być w ZUSie i niech im się odpowiednio składki naliczają, tak żeby każdy mógł w dowolnym momencie zmienić zawód jeśli mu się już w mundurówkach nie podoba. Tak samo w drugą stronę.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • mirox(2016-09-15 08:51) Odpowiedz 2829

    to uwierzę, że komuna się skończyła...., a oni to mają prawa nabyte a nam nikt nie dał takiej alternatywy, gdy podnoszono do 67........jeszcze powinni im dawać procentowo np. po 25 latach pracy 45 procent świadczenia, a tym co już są na emeryturach obniżyć do pięćdziesiąt procent...to powitam koniec komuny.....

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • bun(2016-09-15 11:04) Odpowiedz 2118

    Może wreszcie skończy się plaga 40 letnich funkcjonariuszy na stanowiskach ochrony itp. Swoją drogą skoro 55 letni gość może pracować jako ochroniarz to czemu nie jako policjant?

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • gość(2016-09-15 10:08) Odpowiedz 1824

    I słusznie. Jak komuś się nie podoba to może znaleźć inną pracę. Nie musi pracować w Policji.

  • spec(2016-09-15 09:35) Odpowiedz 129

    Debili nie sieją, sami się rodzą.

  • Michał strażak(2016-09-15 12:50) Odpowiedz 102

    Witam...proszę Was weźcie pod uwagę, że mundurowi to nie tylko Policja...co powiecie o 55 letnich strażakach? Nie ma tylu etatów w biurach aby ich tam umieszczać...wiecie ile energii potrzeba by wejść do płonącego mieszkania i wynieść z niego np. Wasze dziecko :( Nie życzę nikomu z Was tego aby docenił właśnie strażaka dopiero wtedy, gdy przekona się o tym na własnej skórze.. Tak ja też jestem strażakiem i nie wyobrażam sobie tego co robię teraz, że z tym samym profesjonalizmem wykonam mając 55 lat lub więcej..i nie chodzi tu o to, że mi się nie chcę bo ratowanie życia i pomoc innych jest czymś co kieruje moim życiem, jednak nie chcę robić tego nie mając pewności, że dam rade, że wiek ograniczy moje zdolności uratowania Czyjegoś życia - bo każde życie, życie każdego niezależnie od statusu, wyznania i poglądow jest tak samo ważne!!! Gdy ginie człowiek cierpią jego najblizsi, przyjaciele, znajomi...a każdy z nas ich ma. Na koniec dodam, że łatwo oceniać, narzekać...zawsze inni mają lepiej...ja pracowałem kilka lat w firmach prywatnych, zarabiałem dwukrotnie więcej niż jako strażak ale to nie było to...bo dopiero teraz wiem, że robię to co kocham: ratuję najcenniejsze co może być LUDZKI ŻYCIE!!! I nie interesuje mnie to czy wyciągam człowieka (bezdomnego) z przysłowiowego baraku czy dziecko prezesa potężnej firmy, bo w każdym przypadku chodzi o to samo: o Czyjeś życie!

    Pokaż odpowiedzi (3)