Stało się po tym, jak obywatel Czech został pobity na śmierć w Londynie. W rozmowie telefonicznej Bohuslava Sobotki z Theresą May, premier Czech podkreślał, że w czasie rozmów o Brexicie nie można oddzielić czterech wolności Unii Europejskiej – przepływu osób, usług, kapitału i towarów.

Sobotka wezwał także Theresę May do powstrzymania fali przemocy Brytyjczyków wobec innych obywateli UE. Śmiertelny atak na Czecha w Londynie to już kolejny tego typu incydent na Wyspach. Wcześniej ofiarą przemocy padli m.in. Polacy w Harlow.

“Dla czeskiego rządu nie do zaakceptowania jest fakt, że Czesi są atakowani ze względu na swoje pochodzenie i traktowani jak obywatele drugiej kategorii” – powiedział Sobotka. Czeski premier poprosił Theresę May, aby poinformowała go o podjętych przez Londyn środkach, które będą miały na celu zapobieżenie tego typu incydentom w przyszłości.

Prawie po 100 dniach o brytyjskiego referendum ws. Brexitu, coraz więcej rządów państw UE wyraża frustrację opóźnieniami Londynu jeśli chodzi o rozpoczęcie procedury wyjścia z Unii. Tymczasem rząd Theresy May, zamiast szybkich kroków, wybrał strategię umiarkowanego wychodzenia z największego bloku handlowego na świecie. Formalne rozmowy nt. Brexitu mogą zacząć się w przyszłym roku i mogą potrwać nawet dwa lata.

>>> Czytaj też: Dallas bogatsze od Polski. Tak wygląda potęga amerykańskich metropolii