Przeprowadzone właśnie w Wielkiej Brytanii badania wskazują na to, że dzieci korzystające z mediów społecznościowych wykazują mniejsze zadowolenie z życia niż te, które tego nie robią.

Badanie Institute of Labor Economics wykazało, że dzieci spędzające więcej czasu na „społecznościówkach” odczuwają mniejszą satysfakcję z życia we wszystkich jego aspektach (z wyjątkiem relacji międzyludzkich), niż małoletni stroniący od sieci. Dane do badania zostały zebrane w latach 2010-14 na osobach w wieku 10 i 15 lat. Okazało się, że spędzanie godziny dziennie na portalach społecznościowych zmniejsza prawdopodobieństwo tego, że dziecko będzie w pełni zadowolone z życia o 14 pkt. proc.

Aktywne internetowo dzieci są narażone na szykanowanie, mają mniej czasu na wykonywanie czynności poprawiających samopoczucie oraz mają wiele okazji do porównywania własnego życia z egzystencją innych – sugerują autorzy.

Jak to przekłada się na ekonomię? Dziecięce doświadczenia są ważne w kształtowaniu umiejętności społcznych decydujących o radzeniu sobie w dorosłym życiu. Należy więc przywiązywać większą wagę do dobrostanu dzieci, co przyniesie długoterminowe gospodarcze profity.

>>> Czytaj także: Chcesz by twoje dziecko było szczęśliwe? Wyłącz mu Facebooka

Reklama