Indeks Dow Jones Industrial spada o 0,1 proc. S&P 500 pozostaje bez zmian, Nasdaq Comp rośnie o 0,1 proc.

DJI najmocniej w dół ciągną notowania UnitedHealth, a w górę 3M.

W USA trwa sezon prezentacji kwartalnych wyników przez spółki.

Analitycy ankietowani przez Bloomberga spodziewają się wzrostu zysków amerykańskich spółek notowanych na indeksie S&P 500 w IV kw. 2016 r. o 4,4 proc., choć jeszcze w piątek oczekiwano 3,8 proc.

Pod kreską, mimo wyższych od oczekiwań zysków w IV kw., znalazły się notowania Goldman Sachs i Citigroup.

Nieco pod kreską znalazły się walory Lockheed Martin. Donald Trump we wtorek wyraził życzenie, by producent samolotów zmniejszył o co najmniej 10 proc. koszty programu rozwoju myśliwca F-35, które obecnie zakontraktowane są na 379 mld USD - wynika ze słów Rogera Carra, prezesa BAE Systems, największego podwykonawcy projektu.

Wyraźnie traciły notowania Target. Sieć sklepów zaraportowała spadek sprzedaży w IV kw. 2016 r.

Po ostatnim dzwonku na Wall Street wyniki opublikuje m.in. Netflix.

Z danych w USA uwagę zwraca inflacja CPI, która wzrosła w grudniu zgodnie z oczekiwaniami. Nieco powyżej oczekiwań uplasował się grudniowy odczyt produkcji przemysłowej.

Z otoczenia przyszłej administracji Białego Domu napłynęły w środę kolejne protekcjonistyczne sygnały. Willbur Ross, kandydat na sekretarza handlu, w trakcie przesłuchania w Kongresie powiedział, iż Stany Zjednoczone powinny "mocno ukarać" te państwa, które nie postępują uczciwie w handlu międzynarodowym.

W centrum uwagi w USA znajduje się w środę wystąpienie prezes Fed Janet Yellen, zaplanowane na godz. 21.00 czasu polskiego.

"W centrum uwagi (w wystąpieniu Yellen - PAP) będzie więc to, jak w kontekście poprawiającej się koniunktury oraz oczekiwań stymulacji fiskalnej ze strony nowej administracji rządowej w USA, ocenia ona przyszłość polityki monetarnej. Jeśli wpisze się ona w pozytywny ton, dominujący w wypowiedziach występujących publicznie w ostatnim czasie innych członków Fed, może to znaleźć odzwierciedlenie w notowaniach dolara i kurs EURUSD może dalej spadać w kierunku poziomu 1,06" - ocenili analitycy Raiffeisen Polbank.

Wcześniej w środę na rynek napłynęła wypowiedź Roberta Kaplana, który opowiedział się za usuwaniem akomodacji monetarnej w USA, po której ma nastąpić według niego redukcja sumy bilansowej Fed.

Na rynku walutowym funt szterling oddaje część zysków z poprzedniej sesji. W reakcji na wtorkowe przemówienie Theresy May funt umocnił się względem dolara o 3 proc., najmocniej od ponad 30 lat. Kurs GBP/USD spadał w środę o 1 proc. z okolic 1,24 do 1,227, lecz po dojściu inwestorów z USA zaczął piąć się w górę w okolice 1,233.

Na kursie eurodolara wahania. Po wejściu na rynek graczy z USA dolar oddał całość środowych zysków względem euro. We wtorek, na notowania pary EUR/USD duży wpływ miała rynkowa interpretacja wywiadu Donalda Trumpa, który wskazał, iż dolar jest "zbyt silny". Kurs EUR/USD przekroczył późnym po południem w środę 1,07 i powrócił na poziomy wtorkowego zamknięcia.

Notowania ropy naftowej świecą na czerwono. Baryłka ropy WTI w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana w środę po południu na 51,5 USD, w dół o 1,9 proc., a Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie traci również 1,9 proc., do 54,4 USD za baryłkę.

Rynek zagregował wyprzedażą kontraktów na słowa Faitha Birola, prezesa Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), który na szczycie w Davos powiedział, że spodziewany wzrost cen ropy na świecie doprowadzi do "znacznego" wzrostu wydobycia surowca z pokładów łupkowych w USA.

Z Davos płyną również sygnały ze strony Arabii Saudyjskiej, iż przedłużenie obowiązującego od 1 stycznia porozumienia o ograniczeniu podaży surowca na światowych rynkach przez kraje OPEC na drugą połowę 2017 r. nie będzie konieczne.

W Europie przed zamknięciem indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,1 proc. Brytyjski FTSE 100 zwyżkuje 0,2 proc. Francuski CAC 40 idzie w dół o 0,4 proc., niemiecki DAX rośnie o 0,3 proc.

Najwięcej uwagi w Europie przykuł niemal 30-proc. akcji Pearson. Brytyjski wydawca ściął prognozę zysku na 2017 r. oraz zasygnalizował obniżkę dywidendy.

Wyraźnie nad kreską znalazły się notowania Burberry. Producent wyrobów luksusowych zanotował 4-proc. wzrost sprzedaży detalicznej, powyżej oczekiwań, a sprzedaż ogółem spółki również przebiła oczekiwania (735 mln GBP vs 721 mln GBP).

Duński producent enzymów Novozymes traci po południu w środę niemal 5 proc. Spółka oczekuje wzrostu przychodów o 2 do 5 proc. w 2017 r., wobec 6-7 proc. na pozostałe lata do końca dekady.

Po wtorkowym przemówieniu premier Wlk. Brytanii Theresy May inwestorzy w Europie czekają już na czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego.

May zapowiedziała, zgodnie z oczekiwaniami, iż przewiduje "twardy" Brexit, czyli opuszczenie wspólnego rynku kosztem przejęcia pełnej kontroli nad imigracją. Jednakże, rynki na plus zaskoczyła zapowiedź, iż ostateczna umowa o Brexicie z UE zostanie poddana pod głosowanie w brytyjskim parlamencie.

Rynek oczekuje, iż w czwartek EBC pozostawi bez zmian stopy procentowe oraz pozostałe parametry polityki pieniężnej. Po wydłużeniu na grudniowym posiedzeniu programu skupu aktywów od kwietnia o 9 miesięcy w skali 60 mld euro miesięcznie EBC musi zmierzyć się w kształtowaniu oczekiwań rynku z oznakami rosnącej inflacji w strefie euro. Ceny konsumenta w strefie euro oraz w Niemczech w grudniu wzrosły najmocniej od 2013 r. Presja cenowa narasta również w chińskiej gospodarce, która jeszcze do niedawna była „eksporterem” deflacji, gdzie ceny producenta wzrosły w XII najmocniej od 2011 r.

USUWAĆ AKOMODACJĘ MONETARNĄ W USA, POTEM PRZYJRZEĆ SIĘ BILANSOWI FED - KAPLAN, FED

Amerykańska rezerwa Federalna powinna do końca 2017 r. lub do początku 2018 r. usunąć akomodację monetarną, a potem przyjrzeć się sumie bilansowej Fed w celu jej zmniejszenia - powiedział w środę Robert Kaplan, prezes Fed z Dallas.

Dodał, iż gospodarka USA znajduje się blisko stanu pełnego zatrudnienia i zbliża się do 2-proc. celu inflacyjnego. Kaplan spodziewa się stopniowego wzrostu inflacji w USA.

Jego zdaniem, jeżeli dolar dalej się umocni, to będzie to przeszkodą dla powstawania presji cenowej w gospodarce.

USA POTRZEBNE SĄ STOPNIOWE PODWYŻKI STÓP PROC., NAJLEPIEJ 3 W '17, JEST PEŁNE ZATRUDNIENIE - WILLIAMS

Podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych powinny być bardziej stopniowe, z uwagi na mocną gospodarkę, która osiągnęła stan pełnego zatrudnienia na obecnym poziomie 4,7 proc., a inflacja zbliża się do 2 proc. - powiedział w nocy z wtorku na środę John Williams, prezes Fed z San Francisco. Dodał, że opowiada się za trzema podwyżkami stóp w 2017 r. "Ciężko byłoby znaleźć taki stymulus fiskalny, który fundamentalnie i znacząco zmieniłby" ten osąd - powiedział Williams.

Jego zdaniem, bezrobocie w USA będzie nadal spadać i zatrzyma się w okolicach 4,5 proc. W ocenie Williamsa, inflacja bazowa w USA wynosi obecnie ok. 1,75 proc.

Williams powiedział, iż czułby się swobodnie, pozwalając na rozpoczęcie redukcji sumy bilansowej Fed. Dodał, iż nie ma na myśli konkretnego poziomu stóp procentowych, od którego należałoby zacząć redukcję bilansu, jednak "musiałyby one być całkiem odległe od zera".

Dodał, że gospodarka USA zmierza w dobrym kierunku, a ryzyka dla niej są z grubsza zbilansowane. Jego zdaniem, gospodarka, która zbyt długo utrzymywana jest w "gorącym" stanie może tworzyć czynniki nierównowagi, a stopniowe podnoszenie stóp procentowych redukuje ryzyko ich wystąpienia.

ZYSK GOLDMAN SACHS W IV KW. 2016 R. WYNIÓSŁ 5,08 USD NA AKCJĘ

Amerykański bank Goldman Sachs zanotował w czwartym kwartale 2016 r. zysk na akcję w wysokości 5,08 USD - podał Goldman Sachs w raporcie kwartalnym. Ubiegły rok bank zamknął zyskiem w wysokości 16,29 USD na akcję. Oznacza to, iż w IV kw. zysk banku wzrósł ponad trzykrotnie rdr.

Analitycy ankietowani przez Bloomberga spodziewali się zysku na poziomie 4,84 USD na akcję, jednak może on być nieporównywalny. Przychody z tytułu sprzedaży i handlu aktywami wyniosły 1,59 mld USD, wobec 1,61 mld USD oczekiwań. Przychody netto banku wyniosły w IV kwartale 2016 r. 8,17 mld USD, wobec oczekiwań 7,76 mld USD. Przychody z tytułu działalności inwestycyjnej wyniosły 1,49 mld USD, wobec 1,47 mld oczekiwań.

ZYSK CITIGROUP POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Zysk na akcję Citigroup Inc. wyniósł w IV kwartale 2016 r, 1,14 USD - podał bank w raporcie kwartalnym. Analitycy spodziewali się zysku na poziomie 1,12 USD na akcję. W IV kw. zysk Citi wzrósł rdr o 7,1 proc., a przychody z segmentu FI skoczyły w górę o 36 proc.

Przychody z tytułu działalności inwestycyjnej w IV kw. wyniosły 1,13 mld USD, a oczekiwano jedynie 1,02 mld USD.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA W XII W USA W GÓRĘ, ALE W XI KOREKTA W DÓŁ

Produkcja przemysłowa w USA w grudniu wzrosła o 0,8 proc. mdm. Analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika produkcji przemysłowej o 0,6 proc. mdm. W listopadzie wskaźnik spadł o 0,7 proc. po korekcie, wobec spadku o 0,4 proc. przed korektą. Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w grudniu 75,5 proc., tutaj analitycy oczekiwali wyniku 75,4 proc. W poprzednim miesiącu wykorzystanie mocy produkcyjnych znalazło się na poziomie 74,9 proc.

INDEKS NAHB W USA W I W DÓŁ

Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB) wyniósł w styczniu 67 pkt. Analitycy oczekiwali indeksu na poziomie 69 punktów. Miesiąc wcześniej wskaźnik znalazł się na poziomie 69 punktów.

CENY KONSUMENTA W USA W GÓRĘ, ZGODNIE Z OCZEKIWANIAMI

Ceny konsumpcyjne w USA w grudniu wzrosły o 0,3 proc. w ujęciu mdm. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności wyniosła 0,2 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI wyniesie 0,3 proc. mdm, a CPI bazowy wyniesie 0,2 proc. mdm. Rok do roku wskaźnik CPI wyniósł 2,1 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii 2,2 proc. Tutaj analitycy spodziewali się odpowiednio: 2,1 proc. i 2,1 proc.

PEARSON MOCNO POD KRESKĄ, PROGNOZA ZYSKU I DYWIDENDA W DÓŁ

Brytyjski wydawca Pearson obniżył prognozę zysku na 2017 r. oraz zasygnalizował, iż zmniejszy dywidendę na ten rok. Obecnie dywidenda wynosi 6,4 proc. ceny akcji, najwięcej spośród spółek notowanych na FTSE 100. Spółka ogłosiła również plany sprzedaży udziałów w Penguin Random House.

Zysk operacyjny Pearson w 2017 r. ma wynieść 570-630 mln funtów. Oczekiwano 703 mln. Dodatkowo, Pearson odwołał cel zysku na 2018 r., po tym jak sprzedaż w segmencie materiałów edukacyjnych w USA w IV kw. 2016 r. spadła rdr o 30 proc. (PAP)