Celem stawianym przed usługami wealth management jest zapewnienie optymalnej relacji pomiędzy pomnażaniem, a ochroną kapitału klienta. Ważne jest, by prócz oczywistych usług doradczych z zakresu inwestycji zapewnić także doradztwo prawne, podatkowe, spadkowe czy dotyczące transferu międzypokoleniowego. Wealth management dotyczy bowiem realizacji celów długookresowych klienta, odnoszących się do perspektywy jego całego życia, a nierzadko wręcz do przyszłych pokoleń w jego rodzinie.

Istotą wealth management jest szukanie kompleksowych rozwiązań, a nie pojedynczych produktów. Aby zapewnić najwyższą jakość tego rodzaju usług, konieczna jest współpraca instytucji bankowej z wyspecjalizowanymi ekspertami z zewnątrz, tj.: kancelariami podatkowymi czy prawnymi.

Perspektywa długookresowej współpracy wymaga ponadto od banku położenia szczególnego nacisku na odpowiednie relacje doradców z klientem. W wypadku wealth management zrozumienie potrzeb i preferencji klienta nie jest bonusem dodanym do oferty, a jej wymogiem.

Z uwagi na złożoność, pracochłonność i skomplikowany charakter usług wealth management, jego adresatami są najzamożniejsi spośród klientów bankowości prywatnej. Na rynku polskim próg wejścia odnośnie tego typu usług kształtuje się obecnie na poziomie kilku milionów złotych.

Reklama

Szczególnie istotne jest poznanie skłonności do ryzyka danego klienta, wymagań odnośnie stopy zwrotu z inwestycji, ale także jego życiowych planów, pasji czy przekonań. Klient nie zawsze zainteresowany jest bowiem przede wszystkim osiągnięciem jak najwyższych stóp zwrotu z inwestycji powierzonego instytucji bankowej kapitału. Bardzo ważne jest aby przedsięwzięcie, w które klient zdecyduje się zainwestować, nie przyczyniało się do degradacji środowiska naturalnego bądź też firma, w której akcje ulokuje kapitał należała do tych odpowiedzialnych społecznie.

Reasumując, wprowadzenie do oferty usług wealth management stawia przed instytucją bankową szereg koniecznych do spełnienia wymogów. Począwszy od współpracy z szeregiem partnerów zewnętrznych, zatrudnienia najwyższej klasy specjalistów, którzy dodatkowo charakteryzują się niemałymi zdolnościami interpersonalnymi, potrafią precyzyjnie rozpoznać potrzeby finansowe klienta, a następnie zaspokoić je w sposób optymalny, po ustalenie priorytetów życiowych klienta, stosunku do ekologii, jego zainteresowań czy pasji. O ile private banking zdefiniować można jako bankowość najwyższej klasy, wealth management to bez wątpienia najwyższa półka w bankowości prywatnej.

Czytaj więcej w Raporcie Private Banking 2008

ikona lupy />


Pełny raport IPO - Private Banking (8 MB)
w celu zapisania przyciśnij prawy przycisk myszy na powyższym linku i wybierz opcje `zapisz element docelowy jako...`
IPO.pl